Pavel Balek - fotograf

Pavel Balek - fotograf Profesionální fotograf z Českých Budějovic. Zaměřuji se převážně na svatby, párové focení, reportáž a plesy. A taky rád cestuju, to tu uvidíte taky!

Chci si tu připomenout tuhle skvělou životní etapuOd roku 2022 do konce 2024 jsem navštívil 5x ostrov Sao Miguel, z toho...
02/06/2026

Chci si tu připomenout tuhle skvělou životní etapu

Od roku 2022 do konce 2024 jsem navštívil 5x ostrov Sao Miguel, z toho 4x se skupinkou +- 10 úplně cizích lidí, kterým jsem to tam trošku ukázal. Zažili jsme hodně.

Východy a západy slunce, koupání během nich, koupání pod vodopády i v oceánu, kde vyvěrá teplej pramen. Grilování na útesu, výšlap na nejvyšší horu, raw tuňákový steaky, teplý prameny, studený pivka a noci proseděný na terasách nebo v barech. I přes nějaký neshody jsme všechno vždycky ve zdraví zvládli.

Z půjčovny aut mi týpek volal, i když sem zrovna nikam nejel, protože měl uloženy moje číslo a myslel si, že zařizuju i ostatním skupinkám auta 😅

Ze všeho nejvíc se mi vryla do paměti expedice květen 22, ta úplně první (z fotky s pivkem). Měl jsem strach, že si s tou skupinou lidi nebudu rozumět. Navíc se neznal ani nikdo navzájem. A ještě to navíc byla nejnáročnější cesta - 2 přestupy cestou tam a 2 zpátky, damn! Ale bylo to skvělý a vznikly tam fajn přátelství. To ale ve všech skupinách. Pak mám vrytou do paměti květnovou v roce 24 (selfie ve vodě), kdy se o mě tak nádherně staraly dámy, se kterýma sem jako jedinej muž sdílel domek. Měl jsem neustále skvělý jidlo na stole a mohl jsem se naplno věnovat plánování toho, co uvidíme.

Všichni jste byli naprosto skvělí a bylo mi ctí se na tomhle podílet, děkuju! ✨♥️

28/05/2026

Přísahám, že se snažím brát věci vážně, ale ne vždycky mi to jde.

Každopádně mě tenhle sling příjemně překvapil. Vejde se do něj spousta věcí a s tím camera cubem se nemusíte o svoji techniku vůbec bát. Jsem schopnej v tom mít R8 s 28mm f2.8, DJI Mini 5 Pro s ovladačem a 20k mAh powerbanku. A ještě je tam místo (trochu).

Navíc v týhle zelený se žlutýma detailama vypadá skvěle. Co si myslíte?

Yen Bai part 3/3Nejlepší zážitek z celýho Vietnamu. Paní, provozující homestay, kde jsme trávili 3 noci, nám dala tip. Ž...
24/05/2026

Yen Bai part 3/3

Nejlepší zážitek z celýho Vietnamu. Paní, provozující homestay, kde jsme trávili 3 noci, nám dala tip. Že je prej kousek od jejího ubytování cihelna, kam posílá turisty, aby se podívali, jak tam lidi pracujou. Neměli jsme co dělat a vlastně nás to oba dost zajímalo, tak jsme se tam vydali. Přijeli jsme na dvůr, viděli pracovat pár lidí, ale vlastně nebylo moc jasný, jestli se tam můžeme porozhlídnout. Došel jsem se teda zeptat jednoho pána, co nakládal cihly, jestli je OK, když se zajdeme podívat dovnitř a jestli si můžu udělat nějaký fotky. Týpek že úplně bez problému. Vydali jsme se teda dovnitř.

V cihelně pracovalo tak cca 10 lidí, procházeli jsme se skrz vyskládaný nevypálený cihly a došli jsme až k jedný paní, co na nás vesele mávala už z dálky. Přes překladač jsme si popovídali. Říkala, že tam berou asi 7 milionů dongů měsíčně (cca 5600 Kč) a že makaj tvrdě, všechno je bolí a je to náročný. S lítostí jsme koukali, za jakou almužnu musí pracovat v takovýhle podmínkách. Udělal jsem si teda pár fotek a rozloučili jsme se. Cestou ke skútru jsem přemejšlel, jak těm dámám udělat radost a poděkovat za to, že nás tam nechali šmejdit.

Napadlo mě dojet jim aspoň pro kokosy a nějaký ty thajský redbully, to by jim mohlo udělat radost! Tak jsme odjeli, nakoupili asi 15 kokosů a energiťáky a vrátili se zpátky. Jakou z toho měli radost by mě v životě nenapadlo! Celá ta hala se slezla u igelitek, moc nám děkovali a úplně se nám otevřeli. Dámy se chtěly fotit (jak s námi, tak samy), ptali se nás na všemožný věci a měly upřímnou radost. Stejně jako my! Vzal jsem si na jednu z nich kontakt, abych jim fotky poslal a párkrát jsme si ještě napsali.

Doufáme, že se tam mají skvěle a mockrát jim děkujem za krásnej zážitek 🥹✌🏼

Let this be your připomínka toho, že existuje předsvatební focení ✨A k čemu je to dobrý, ptáte se? Je to osobní předsvat...
21/05/2026

Let this be your připomínka toho, že existuje předsvatební focení ✨

A k čemu je to dobrý, ptáte se?

Je to osobní předsvatební schůzka s přidanou hodnotou. Nejen, že probereme, jak probíhá focení během samotnýho svatebního dne. Vy si ho i vyzkoušíte! A nejlepší na tom je, že se focením nezdržujete od svých milých hostů. Máme na to všechen čas. Zjistíme, jak se nám vzájemně pracuje a ve váš velký den už jde všechno jak po másle.

Cena za focení je navíc zvýhodněná oproti běžným párovým focení a platíte až dohromady se svatbou.

No neberte to! 👀

Pokračování vietnamskýho vyprávění 🗣️Náš osobní řidič (neodbytnej týpek, kterej nás vezl z Lao Cai do Sapy, vyměnili sme...
18/05/2026

Pokračování vietnamskýho vyprávění 🗣️

Náš osobní řidič (neodbytnej týpek, kterej nás vezl z Lao Cai do Sapy, vyměnili sme si whatsapp a každej den mi psal, jestli už sme viděli glass bridge) nás vyzvedl na homestay a odvezl na vlakáč do Lao Cai, odkud jsme pokračovali do Yen Bai ranním lůžkovým vlakem. Týpek byl ale moc fajn (jen trošku vlezlej), hodil nás kouknout na vietnamsko čínský hranice (zajímavý vidět) a opustili jsme úplnej sever Vietnamu.

Jet přes den vlakem je asi lepší? Sice byste cestou až do Hanoje zabili půl dne, ale vlak byl téměř prázdnej a cestou z okna aspoň i něco vidíte. A my nejeli až do Hanoje, takže asi jen 3,5h. Stihli jsme napík i otevřít okno, za což jsme pak dostali vynadáno od průvodčího.

Přijeli jsme do Yen Bai a hned nás to šokovalo, všude klid, žádní běloši a každej místňák nás zdravil. Došli jsme pěšky pár kilometrů na ubytko, kde jsme jen zahodili věci, půjčili skútr a jeli na večeři. Našli jsme na Google mapách restauraci se spoustou hodnocení. Téměř jedinou v širokým okolí, která měla recenzí víc než 10. Vůbec jsme to tam nechápali, žádný menu, žádný ceny. Odchytili jsme jednoho milýho chlapce a přes translator se domluvili, že nám za 600 tisíc dongů nachystá nějaký chicken a fish. Měli jsme hlad a nechtěli jsme spekulovat. Cena na tenhle region mi přišla úplná astronomická, takže jsem měl i trochu strach, že budu zklamanej. No nebyli jsme. Byly to totiž absolutní hody. Do restaurace hned po nás přijížděly celý rodiny hodovat a koukat na nás dva bělochy, jak jíme hostinu pro čtyři lidi ve dvou. Hostina byla složena z nějakých rybích žaludků (asi?), pečených holubů, vodního špenátu, rýže a pečených rybek v hliněným hrnci. Liga.

Jeste chystám asi 4 pošty z Vietnamu, tak stay tuned, pokud vás to zajímá. A kdo to dočetl až sem, hoďte do komentářů 🧱

People in SaPa valley ✨Tyhle děti hrající si s míčem jsme potkali cestou k řece. Jak málo jim tam stačí k radosti! Sedli...
15/05/2026

People in SaPa valley ✨

Tyhle děti hrající si s míčem jsme potkali cestou k řece. Jak málo jim tam stačí k radosti! Sedli jsme na kamen, pozorovali řeku a po chvíli k nám proti proudu přišli rybáři, lovící pomocí elektrickýho proudu takový malý rybky. Týpci furt klouzali do vody a měli z toho p***l (my taky of course) 😅

A na konci jsou hmongský ženy, od kterých jsme koupili pár suvenýrů někde na konci světa úplně. Stačí se vyhnout těm přehnaně turistickým místům a okamžitě jste v autentickým Vietnamu. To sme ale o autentickým Vietnamu nevěděli nic. Další zastávku jsme totiž zvolili na půl cesty mezi Sapou a Hanojí ve městě Yen Bai, kde se málokterej turista vůbec zastaví. O tom bude zase další post ✌🏼

Sapa part 14 noci v tomhle krásným údolí strávený v . Ze Sapy vede taková normální silnice údolím Muong Hoa. Ta silnice ...
14/05/2026

Sapa part 1

4 noci v tomhle krásným údolí strávený v . Ze Sapy vede taková normální silnice údolím Muong Hoa. Ta silnice leží, řekl bych, asi ve spodní třetině kopce. Kousek pod silnici je řeka, mezi tím rýžový terasy a domky a nad silnicí zas domky a rýžový terasy. A taky kopec, kterej sme nedokázali na našem skútru zdolat 😅

Furt ty vrstvy moc nechápu. Ze silnice se to zdálo takový basic, ale jakmile jste sešli trochu níž nebo vyšlápli výš, byl to najednou úplně jinej svět. Dole u řeky jste o nějaký silnici nahoře vůbec netušili a nad silnicí jste vůbec netušili, že dole nějaká řeka vůbec teče. Weird

Trochu otravný je, že se na vás jako na turistu při každým zastavení téměř kdekoliv po chvíli nalepí skupina dětí nebo Hmongských žen a snaží se vám prodat náramky, brašny nebo cokoliv jinýho. My jsme je samozřejmě taky podpořili, ale nemohli jsme si koupit všechno a neustálý pronásledování i po slušným odmítnutí je tam bohužel naprosto běžný.

Za mě byl highlight celý tohle údolí, projeďte si to na skútru a zastavte, kde se vám to zalíbí. Zajeďte do vesnic dole i nahoře, jídlo jsme žádný extra dobrý nenašli (krom grilovaného lilku v našem homestay). Love waterfall je skvělej, glass bridge bych klidně vynechal a trhy v Sapě doporučuju. Na Fansipan jsme se nedostali, počasí nám nepřálo

Za mě nejlepší bylo stejně vyrazit z homestay pro pivka, dojít dolů k řece, sednout na kamen a nechat čas plynout. Ale o tom bude ještě další post ✌🏼

Hanoj je jídlo 🗣️Z Ninh Binh jsme se ráno vrátili do Hanoje, kde sme celej den čekali na vlak do Lao Cai (směr Sapa). No...
07/05/2026

Hanoj je jídlo 🗣️

Z Ninh Binh jsme se ráno vrátili do Hanoje, kde sme celej den čekali na vlak do Lao Cai (směr Sapa). No a protože sme museli mít všechny batohy, celkem sme se poflakovali. Nechali sme se grabíkem hodit až před naší oblíbenou streetfood uličku, kde sme okamžitě posnídali nejlepší Pho tron na světě. Ale to byl jen předkrm, dál sme se vydali hned o 2 uličky vedle do restaurace, kde zrovna dělali čerstvý bun cha. Výjimečně jsme na něj neměli chuť, ale byl i seafood special den, takže shrimp cakes a seafood závity it was. Perfektní, samozřejmě. Chillovali sme v parku, furt něco ochutnávali, a když přišel čas odjezdu, přemístili jsme se na nádraží. Ve vlaku na nás čekalo lůžkový kupéčko pro 4, který jsme posdíleli s kanadským párem, pokecali, vyčistili zuby a jelo se.

Tahle relativně krátká (kolem 250km) cesta totiž vlakem trvá téměř 8 hodin. Navíc cesta vlakem připomíná cestu po rozbouřeným moři, vagony se houpou na všechny strany a spoustu lidí to ukolébá ke spánku. Ve mě to rozvířilo celej obsah žaludku, a tak sem musel asi 3x slejzat z palandy a dobojovat se až k toaletě. Předposlední video je nadšení z dobrodružství před spaním, poslední fotka je moje utrpení ve 3 ráno u umyvadel na chodbě a snaha vydejchat nevolnost 😂

Pro tip - pokud jedete do sapy nočním vlakem a z ubytka vás vyhodí moc brzy, vedle nádraží je hotel asi za 3 stovky na noc, kterej si můžete zaplatit, nechat si tam věci nebo si tam orazit přes den a večer to leavnout do vlaku. Za ty prachy se to fakt vyplatí a mě to bohužel napadlo až moc pozdě ✌🏼

Další vietnamská zastávka byla Ninh Binh regionUbytko sme sehnali v pěkným homestay asi tak 5 minut pěšky od Dragon hill...
05/05/2026

Další vietnamská zastávka byla Ninh Binh region

Ubytko sme sehnali v pěkným homestay asi tak 5 minut pěšky od Dragon hill. Tam sme taky začli. Vstali sme před východem slunce a vydali se nahoru. Dole je placenej vstup (asi nonstop, hádám), pak vás čeká pár schodů a hezký výhledy. Nám do toho trochu pršelo a výhledy jsme celej trip moc nevychytali, ale good 😅

Půjčili jsme si kola asi za 30 korun na den, sjeli si na trhy pro ovocko a pak přímo do města Ninh Binh, kde nás ale nic nenadchlo. Bohatí Vietnamci si tam staví paláce v evropským stylu a přijde jim to jako flex. Mně to přišlo minimálně zvláštní, ale nesoudím.

Další den jsme ráno vyrazili na plavbu po Trang An. Čím dřív ráno vyrazíte, tím lepší zážitek z toho budete mít. Odpoledne je tam hooodně lidí (a ukřičených čínských turistů). Je tam nádherná příroda, 3 trasy, ze kterých si můžete vybrat a plavba trvá cca 3h se zastávkama. Na lodi můžete jet max 4 lidi + personál nebo si můžete připlatit a jet klidně jen ve dvou (+ personál). Já chtěl trasu 3. Potkali jsme tam 2 sympatický Rumuny, kteří chtěli jet trasu 2 a sháněli k sobě někoho, kdo bude v klidu (nechtěli k sobě ukřičený čínský turisty). My sme teda nakonec změnili plány (když jsme viděli ukřičený čínský turisty) a jeli s nima trasu číslo 2. Bylo to nádherný. Klid, krásná krajina, čistá voda. Točil se tam prej nějakej King Kong film. S těma týpkama z Rumunska jsme pak strávili zbytek dne. Zašli jsme si na jídlo, kafe a kecali o sto šest.

Ninh Binh byl moc fajn a doporučuju navštívit! 🇻🇳

Nestihli jsme tam zdaleka všechno, ale však my se ještě vrátíme

Druhá část Ha Longu, tentokrát old town. Za mě o moc lepší zážitek, západní strana zátoky je spíš Disneyland, kdežto tah...
29/04/2026

Druhá část Ha Longu, tentokrát old town. Za mě o moc lepší zážitek, západní strana zátoky je spíš Disneyland, kdežto tahle část je daleko autentičtější. Navštívili jsme trhy, dali si squid cakes (místní specialita) a trochu to tam prošmejdili

Milej pán nám nachystal mango a dračí ovoce, kousek dál jsme si pak dali kokos za skvělou cenu a svět byl zase v pořádku 🧘🏻‍♂️

Poslední noc na ubytku jsme si ale nechali propadnout a zmizeli jsme radši jinam, tady nám 2 dny stačily

Btw cestou do Ninh Binh jsem videl z okýnka nádherný mokřady hned kousek od Ha Longu, tam by to za návštěvu určitě stálo!

Adresa

Ceske Budejovice

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Pavel Balek - fotograf zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Společnost

Pošlete zprávu Pavel Balek - fotograf:

Sdílet

Kategorie