02/09/2020
Každý to známe.. Investujete hromadu peněz 📸💰💰💰 (pro lidi mimo "fotosvět" - ano, v součtu fototechnika kolikrát vydá za průměrné auto) a pak vás okolí nevědomky využívá pro focení zadarmo - nedejbože abyste si kamarádovi řekli o honorář! 😳
Samozřejmě každý z nás děláme občas něco jen z dobré vůle a přátelství ❤️ A pokud to tak děláme rádi, je to v pořádku.
Špatně je, pokud se cítíme jako osli, že okolí zneužívá naší dobrotu.
Jenže víte co je nejhorší? 🤦🏽♀️Že "normální" člověk si neuvědomuje, že fototechnika není levná a že se dokonce focením opotřebovává. Ani nad tím nepřemýšlí.
A to, že pak strávíte další hodiny postprodukcí? To už je vůbec nenapadne.
Upřímně, nemůžeme jim to mít za zlé že to neví, když nejsou "z oboru".
Nevím jak vy, ale já třeba taky nemám ponětí kolik času a nákladů zabere například dekorační váza ve sklářské dílně 🤷🏻♀️🤷🏻♀️
Naštvat se mohu ve chvíli, kdy vědí, kolik mě to stojí a přesto se mě snaží zadarmo vykořisťovat 😅🤦🏽♀️ (Nafotit zdarma svatbu, rodinné focení, produktové focení apod..)
POZOR!: Rozdíl je focení formou TFP ☝️ Takové focení bez finanční úplaty člověk provádí protože z něj má jiné výhody 🙂 Výsledné fotky využije k vlastní propagaci a má z focení tak vlastní užitek.
Každopádně, až se znovu dostanete do situace, že vás někdo požádá o focení zdarma - focení, ze kterého vám jsou fotky k ničemu - nebojte se říct mile a na rovinu, že vytvořit fotku vás stojí reálné peníze.
Spousta lidí má problém si o peníze říci. Pokud si tedy nechcete natvrdo vytvořit ceník a na focení mít zisk ale jen byste rádi drobný příspěvek za to, že děláte laskavost, nebojte se to říci.
Nejlépe je dát lidem co vás žádají uvědomění, že je nechcete "ošulit" a vydělat na nich🙏 Ale jen, že se snažíte "zaplatit" tu drahou techniku, díky které jim ty fotky můžete udělat 🙂
A samozřejmě i díky svému talentu a umu ☺️
📸Přeji vám všem tedy hodně štěstí, pevné nervy a asertivitu 🙏☝️
A nezapomeňte, že to děláte protože vás to baví!! 😍❤️ Tak si to zbytečně nekažte lidmi co vás občas naštvou 🤷🏻♀️🤦🏽♀️🤫🤓