25/03/2021
Stavím kolo!
Můj nový "projekt", nebo jak to nazvat. Prostě a jednoduše, člověk je pořád zavřený doma, rozvolnění v nedohlednu, nudí se a tak jsem si řekl, že ten čas alespoň trochu smysluplně využiju a něco se i přiučím. Něco, co později využiju a budu z toho mít dobrý pocit.
A tak jsem si řekl, že si postavím kolo.
Nejsem nějaký bůhvíjaký cyklista, ale na kole jezdím rád, jde to spojit i s dalším mým koníčkem - focením a navíc si chci dokázat, že to prostě zvládnu!
Takže jsem se koncem loňského roku po večerech pustil do pročítání desítky webů, skupin, fór, článků, schémat a všemožných rad, až jsem se konečně odhodlal a řekl si, že jdu teda do toho a nějak to už prostě dopadne.
Po nastudování teorie musely příjít na řadu i činy. Bylo potřeba našetřit, vybrat a nakoupit komponenty a samozřejmě i rám, na který ty komponenty nějak našroubuju. Něco jsem koupil u nás, něco v Německu a něco až v daleké Ásii. Tady si neodpustím smutně dodat, že to bylo většinou u sousedů znatelně levnější a rám samotný jsem si nechal dělat v Číně, protože na lepší nemám finance. U nás se sice dá sehnat taky, ale opět za totálně přemrštěné ceny. Ale vše má i své nevýhody a tak si na něj musím počkat. K dnešku to jsou už tři neskutečně dlouhé měsíce.
No a než rám z Číny dorazí (snad už zítra!), tak jsem si čekání zkrátil očumováním a focením komponent. Ono totiž pro mě není kolo jen dopravní prostředek, nebo sportovní náčiní, ale částečně i umělecké dílo, které se skládá z nekonečné palety barev, tvarů, kombinací komponent, výrobních postupů a procesů, ale i materiálů a taky způsobů využití. To ti žádný obraz, ani socha nenabídne. A navíc na obraze i na soše se dost blbě jezdí!
Tohle je vlastně taková první část tohoto celého "projektu". Projektem to nazývám proto, protože je za tím obrovské množství stráveného času s jasným cílem. V uvozovkách proto, protože mě to celé strašně baví a mohlo by tam být klidně napsané "sranda".
V dalších částech bych chtěl zdokumentovat samotnou stavbu (v kuchyni), první vyjížďku a možná i první zahraniční cestu. Ale to už předbíhám.
Každopádně, teď se to tady bude asi nějakou dobu točit pořád dokola o kole. Tímto se všem, kterým to nic neříká, omlouvám, ale dělám to hlavně pro sebe. A dělat věci jenom pro sebe je občas potřeba!