22/03/2026
Чувала съм го стотици пъти. Понякога отправено към мен, понякога към колеги или просто като коментар по групите. "Какво пък толкова, нали натискаш едно копче?"
Обикновено на това, показвам колко ТОЧНО други копчета има по апарата и че всъщност пълния ръчен режим, на който снимам няма нищо общо с автоматичните настройки на телефоните им. Да, натискам едно копче, но ако се разменим - аз да застана пред обектива, а "разбирачът" зад него - гарантирам, че натискането на същото копче ще произведе различен резултат. Зад това едно копче стоят знания, умения, много пари (за техника, курсове, литература), много нерви и опити и... няма да се лъжем, минимум щипка талант.
Точно това е разликата между всеки, който си е купил една идея по-професионална техника и истинските професионалисти. И точно защото НЕ се натиска просто едно копче, е важно КОГО избирате да заснеме важните за вас събития. Защото сватбата, кръщенето, изписването от родилното, първия рожден ден, това са все неща, които ще ви се случат веднъж в живота с тези конкретни хора. Това не е фотосесия, която да повторите след време. Каквото стане, такова.
Затова, мили хора, внимавайте кого избирате да "натиска едно копче" по вашите събития. За да не съжалявате цял живот. И помнете, не е важен апаратът, а задапаратното устройство.
Весела неделя!
📸 Отвън - просто натискаш бутона.
Но под повърхността на всеки добър кадър стоят знания, техника, светлина, обработка и много практика.