05/06/2026
Ние сме “НЮХ” - театрално сдружение, което тепърва започва своя път.
Завършихме актьорство за драматичен театър в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” преди две години в класа на проф. д-р Пенко Господинов. Първоначално бяхме петима. Оставаше малко време, докато вземем дипломите си, и знаехме, че независимо по какъв път ще поеме всеки от нас, искаме да продължим да творим заедно.
Логичното решение беше да създадем наше сдружение, което да ни събира. Бяхме в една от гримьорните в НАТФИЗ и правехме първата крачка - как да се казваме? След дълго мислене, шеги и смях думата, която изплува и обедини всички ни, беше „НЮХ“. . Определено пасна на начина, по който гледаме на театъра и изкуството. Смятаме, че е важно да позволяваш на интуицията да те води, когато правиш изкуство. Театърът е търсене, а да имаш усет към истината, както и смелостта да я гониш не е лесна задача. Именно тогава се доверяваш на театралния си НЮХ и продължаваш напред.
Следващата стъпка беше представлението. Какво ще е дебютното ни представление? Кой е текстът, по който искаме да работим? Какво ще искаме да кажем на публиката? Къде ще го играем? И още по-големия въпрос - кой ще ни режисира? Ние сме петима актьори и нямаме всички нужни елементи, за да задвижим театралната машина.
Първо дойде текстът - “Враг в класа” от Найджъл Уилиямс. Непостоавяна досега в България пиеса, която се занимава с темата за насилието в училище. Единодушно се съгласихме, това е проблем, който искаме да сложим под прожекторите.
Щастливо стечение на обстоятелствата беше, че се срещнахме с режисьора Николай Йорданов, който познаваше пиесата и също е имал желанието някой ден да я постави. Той вплете нови въпроси чрез своите режисьорски решения и насочи погледа към човека зад ученика. С Николай към нас се присъедини и Никол Трендафилова – нашият сценограф.
В пиесата персонажите са шест, а ние бяхме петима. Тогава Иван Николов, все още студент в НАТФИЗ, също се присъедини към екипа ни. Знаехме и на коя сцена ще играем. Вече бяхме готови с първия етап. Следваше същинската работа.
През 2024 година кандидатствахме по програма “Дебюти” към Национален фонд “Култура”. Проектът получи висока оценка и беше одобрен. Първият успех на “НЮХ”!
Независимият културен сектор е непредсказуем заради всички трудности, пред които се изправя. Случи се така, че изключително ценни пространства за младите артисти – Yalta Art Room и пространството на SPAM Studios – прекратиха дейността си. Ние и спечеленият ни проект останахме без посока. Тогава, отново по щастливо стечение на обстоятелствата, Театър „Оз“ отвори врати и намерихме своя дом.
Преодоляхме пречките, извървяхме каменистия път, по който неизбежно се минава, когато се заемаш с независим проект, и посрещнахме 2026 година с нова енергия и вълнение, защото вече ни предстоеше най-важното – творческата работа.
Имахме късмета около нас да има невероятни хора. „Кино Клас“ и „Студенина“ застанаха до нас и ни предоставиха репетиционни пространства. Така, след няколко месеца работа, нашето представление „Враг в класа“ вече беше факт.
На 8 юни от 19:30 ч. в Театър „Оз“ (ул. „Леге“ 10) ще изиграем „Враг в класа“ за четвърти път. Това ще бъде последното ни представление за театралния сезон.
Битката продължава – искаме да достигнем до възможно най-много хора.
За нас е важно да достигнем до ученици, учители и родители. Насилието в училище не е проблем, който може да бъде изкоренен за ден или с едно представление, но искаме да бъдем част от този процес.
Искаме да бъдем огледало за подрастващите, които, гледайки „Враг в класа“, да видят до какво може да доведе агресията и да осъзнаят, че тя не е решение. Искаме родителите и учителите да не се отказват от децата си и от трудната задача да ги възпитават в емпатия. Искаме да не забравят, че всяка форма на агресия има своя корен и че често тя е зов за помощ.
„Враг в класа“ не е представление с поука и не предлага готови решения на всички конфликти. Не съдим и не посочваме с пръст. Не можем да дадем всички отговори. Можем единствено да задаваме въпроси. А въпросът е първата стъпка към промяната.
Ще се радваме да се видим на 8 юни и да споделим нашето представление с вас.
Може да намерите “НЮХ” тук: https://www.facebook.com/share/1Ee5TZfvH1/?mibextid=wwXIfr