Dragomir Draganov Photography

Тези фотографии докато успея да ги "понагодя" новият компютър се развали, мониторът отказа на 2 пъти и прочие, и прочие....
04/01/2024

Тези фотографии докато успея да ги "понагодя" новият компютър се развали, мониторът отказа на 2 пъти и прочие, и прочие. Явно дори на тях им идват в повече. И е нормално.

Идеята зад тези фотографии дойде в онзи ден, в който реших да направя фотографски наръчник за мъжко позиране. В пристъп на умора и навярно вътрешен несъзнат изблик на различност (ако мога така евфемистично да го нарека), стигнах дотук.

Последните години умувам отвреме-навреме върху двойнствената ни психическа природа. Лицето, което излагаме пред хората, спрямо това, което чувстваме вътре. А го умувам това, защото именно аз твърде често влизам в ролята на актьор.

Актьор пред хората, ала и актьор пред самия себе си..

Не мога да изброя колко са случаите, в които съм бил ужасяващо тъжен, смазан, умислен, разтревожен, а е трябвало точно тогава да бъда в абсолютната противоположност. Знаейки, че през мен ще минат сумати хора, които трябва да бъдат заснети; или просто клиент, който има нуждата да му бъде обърнато внимание както на него, така и на продукта му, услугата му, аз трябва да преглътна всичко и да сложа за пореден път маската си на шут, който винаги е усмихнат и пуска дебилни шеги, винаги търсещ да помогне, винаги стараещ се да даде максимума от себе си.
Защото как да отпуснеш човека отсреща, ако самият ти си смазан. Няма как да стане, не е редно. А навярно и няма да оцелееш като професионалист в сферата си.

Мислейки върху това, човек разбира, че ако той го прави всичко това постоянно, то навярно и всички останали хора го вършат. Всеки ден, всеки един от нас слага под една или друга форма различна маска - на ведрост, на униние, на умора, на пасивна агресия и т.н.

Колко ужасяващ и антиутопичен би бил светът, ако всички си казваха при всяка възможност какво ги терзае..

- Здрасти, как си?
- Скапан съм, почина ми животинката..

или

- Как е? - попита ведро стар познат, когото дамата не беше виждала отдавна.
- Нямам сили вече - грижа се за баба и дядо - отвърна дамата, която прекарваше поредна 12-часова смяна в магазина.

Не го правим обаче.

Стараем се с неистово желание да опазим насрещния от нашите вечни тегоби. Защото имплицитно знаем, че те минават през същите. Малко или много. Рано или късно.

Хората сме като житейски шизофреници - нещо като квантовата физика, но в доста заземен вариант. Винаги сме с и двата крака в радостта и тъгата. Кой ще види отсрещният.. това е въпрос на вътрешна сила.

Нека този пост бъде като апология за всички хора, които тъй безрезервно се грижат за всичко живо и неживо около тях. За изоставените животинки, за болните си близки, за добруването на всички ни. Звуча сигурно като ненормалник и теологичен фанатик, ала, считам, че именно тези хора получават най-малко внимание в днешния свят за разлика от пикантните глупости, с които се самозаливаме с легена, давещ се от простотия и елементарщина.

Годината е 1994 или и 95-96-та. Нещо в този далечен, далече времеви откъслек. Аз съм още сравнително малка пловдивска пи...
20/12/2023

Годината е 1994 или и 95-96-та. Нещо в този далечен, далече времеви откъслек. Аз съм още сравнително малка пловдивска пирожка, която ежесекундно скъсява живота на нашите като реве и се дере при всяка възможност. С ведрост разбирам, че мама идва да ме вземе от иначе супер уникалната детска градина в Стария град, наречена Щурче. Тогава, уви, не оценявах всецяло на какво чудно място се бил намирал, ала както и да е.

Денят е някакъв, като цяло никакъв. Едно е сигурно - пак съм плакал и мрънкал просто за спорта. Силно вероятно обаче да е било зимата. Тръгваме с мама по приятно закръглените и все още не така очукани от автомобили павета и камъци в посока Капана (от Агората вдясно). Този ден ще го помня вовеки, защото тогава сякаш малкият ми свят се преобърна по причудливо драматичен начин. Спънах се, поне метафорично, в доста голямо и гадно паве.

А самото паве беше това, че разбрах, че няма Дядо Коледа. Мама доста безчувствено (за моите разбирания тогава) и косо ме посече с тази небивала вест. Сякаш приказката, в която с Дядо Коледа участвахме, беше част от онези пещерни митични сенки, за които навремето Платон е получил оскар за най-добри визуални ефекти за мини епоса Митични сенки в пещерата.

Определено доста щекотлив ден за една малка пловдивска пирожка. Със сигурност съм му ударил още един профилактичен рев. Спомням си, че май се опитах да я убедя в невъзможността на нейната теория спрямо моя краткогодишен опит в получаването на 1 черен боклуджийски чувал с чудни подаръци, които бяха подлагани на неминуема деструкция за положително кратко време. Така или инак не успях..
А 10 години по-късно се напих с 1л червено вино на Нова Година, изпито за по-малко от половин час, за да ознаменувам първата декада от Голямото Разбиране.

Въпросът е защо въобще разсъждавам на тази тематика. Просто имах щастието да снимам доста корпоративни коледни фотографии тази претежка пловдивска зима с поне 1 сантим сняг. Имаше много животинки, много дечица, много щастие, енергия, приказни мигове за децата и радост за родителите.
Много от децата все още вярват в Дядо Коледа и омаята и бурното щастие, които се леят от техните очи, е удивителна. Все едно четеш утопична приказка в антиутопично време.

Ама че тъжно обаче, че един ден и те ще разберат Истината. И то по същия драматичен начин, по който Нео разбра за Матрицата..
Истината, че няма Дядо Коледа. И така още много фантастични детски приказки ще отидат в небитието. Сякаш е едно програмирано разочарование. Нещо като изгорялата крушка след 4-5 години. Знаеш, че ще стане в един момент, ама като стане и останеш на тъмно, те хваща много яд.

Но пък един ден тези деца, които вече ще са пораснали дами и господа, ще завият утопичната коледна крушка на приказността за своите чада. Мисля си, че си струва всяко дете да израсте в приказка, пък като свърши.. нали има сладолед и играчки.. все ще я избутат и така! :)

Специални поздрави за Нечовешки Магазини "Д-р Стефанов" и Reward Gateway за чудесните инициативи, както и за доверието да съм част от тях.

Няколко сватбени кадри из зеленините на България!Благодаря на прекрасните хора, които ни се довериха!
10/03/2023

Няколко сватбени кадри из зеленините на България!

Благодаря на прекрасните хора, които ни се довериха!

Страшно много обичам да снимам в църкви и катедрали. Винаги в атмосферата се носи нещо различно и все по-рядко срещано. ...
11/02/2023

Страшно много обичам да снимам в църкви и катедрали. Винаги в атмосферата се носи нещо различно и все по-рядко срещано.
Това са кадри от страхотната сватба на Калин и Галина. Благодаря им много за доверието към мен.

Повече фотографии може да видите на сайта ми - http://nightchillphotography.com/svatben-fotograf.../

Прекрасната булка и нейните любими шаферки!
03/11/2020

Прекрасната булка и нейните любими шаферки!

Bulgarian athletics part 2!Thank you  for the magical gaze!
29/10/2020

Bulgarian athletics part 2!

Thank you for the magical gaze!

A project that is just starting!In the couple of months I will try to show you the majestic part (and beautiful also) of...
28/10/2020

A project that is just starting!

In the couple of months I will try to show you the majestic part (and beautiful also) of Bulgarian athletics.

Thank you for the truly amazing and super strong appearance!

Address

Студио Драгомир Драганов
Plovdiv
4000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Dragomir Draganov Photography posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Dragomir Draganov Photography:

Share

Category