Bihorul sălbatic

Bihorul sălbatic Pagina dedicată frumuseții și rezilienței naturii din județul Bihor.

03/05/2026

🤎🦌

10/06/2025

Micii exploratori!
Vulpes vulpes / Bihor / Iunie 2025

Sebastian Ulici

ℹ️🦌
01/06/2025

ℹ️🦌

🌿 Găsești un pui de căprioară în natură? Iată ce să faci:

❌ NU-l lua acasă – este ilegal și poate fi dăunător pentru el.

✅ Lasă-l în locul unde l-ai găsit – cel mai probabil, mama sa este în apropiere și îl supraveghează.

În România, capturarea sau ținerea în captivitate a animalelor sălbatice este interzisă prin lege .

📍Un pui de caprioara observat in zona Cihei, comuna Sanmartin 🤎

Bihorul ne răsfață cu peisaje care-ți taie respirația — păduri dese, poieni cu flori, dealuri blânde și izvoare limpezi....
30/04/2025

Bihorul ne răsfață cu peisaje care-ți taie respirația — păduri dese, poieni cu flori, dealuri blânde și izvoare limpezi. Sunt locuri care merită nu doar să fie admirate, ci și protejate. Dacă ajungeți în natură zilele acestea, luați cu voi și un sac menajer. E un gest simplu, dar puternic. Să lăsăm locurile mai curate decât le-am găsit. Nu pentru că trebuie, ci pentru că iubim aceste colțuri
de rai.

Alăturat câteva imagini superbe din Bihor surprinse de Horia Bogdan.

De luat aminte!
25/04/2025

De luat aminte!

Continuăm seria postărilor despre membrii echipei Bihorul Sălbatic cu Bogdan Rădac. “Sunt un fotograf pasionat de wildli...
11/04/2025

Continuăm seria postărilor despre membrii echipei Bihorul Sălbatic cu Bogdan Rădac.

“Sunt un fotograf pasionat de wildlife, in vârstă de 35 de ani. Pentru mine aparatul foto nu este doar un instrument, ci o extensie a mea, un mijloc prin care pot surprinde frumusețea naturii ce ne inconjoara.

Fiecare expediție este o căutare tăcută, o încercare de a imortaliza acele momente unice în care privirea unui cerb se intersectează cu obiectivul, când zborul grațios al unei păsări se încadrează perfect sau când o vulpe roșcată își dezvăluie viclenia într-o fracțiune de secundă.

Incerc ca fotografiile mele sa nu fie doar simple instantanee, ci povești vizuale.
Ele transmit emoție, surprind esența fiecărui animal și dezvăluie armonia complexă a ecosistemelor.

Prin munca mea, incerc nu doar sa documentez, ci și să inspir un sentiment de respect și admirație față de natura din jurul nostru.

Fiecare fotografie reușită este o recompensă pentru orele de așteptare, pentru camuflajul perfect și pentru înțelegerea profundă a comportamentului animalelor.”

Puteți să îl urmăriți pe Bogdan și pe contul său de Instagram. Vezi primul comentariu.

Acum că am avut ocazia să ne cunoaștem personal cu unii dintre dumneavoastră, cu prilejul vernisajului expoziției, reluă...
07/04/2025

Acum că am avut ocazia să ne cunoaștem personal cu unii dintre dumneavoastră, cu prilejul vernisajului expoziției, reluăm cu bucurie seria prezentărilor membrilor echipei Bihorul Sălbatic.

Astăzi vi-l prezentăm pe Ulici , unul dintre membrii de bază ai echipei noastre.

„Legătura mea cu natura și, în special, cu animalele sălbatice este una profundă, cultivată încă din copilărie. Observarea lor în sălbăticie a fost întotdeauna o sursă de încântare. La vârsta de 13 ani, am descoperit fotografia, o artă care mi-a permis să exprim această fascinație într-un mod nou.
Odată cu primul teleobiectiv, am găsit modalitatea perfectă de a îmbina cele două pasiuni: prin fotografia de wildlife. De atunci, fiecare escapadă în natură devine o aventură dedicată căutării și surprinderii frumuseții autentice a faunei.”

Găsiți în primul comentariu link-uri către profilurile sale de Facebook și Instagram.

Mulțumim din suflet!Ieri, 5 aprilie 2025, la vernisajul expoziției "Bihorul Sălbatic: Comori ascunse", sala s-a umplut n...
06/04/2025

Mulțumim din suflet!

Ieri, 5 aprilie 2025, la vernisajul expoziției "Bihorul Sălbatic: Comori ascunse", sala s-a umplut nu doar de imaginile cu fauna noastră dragă, ci și de oameni frumoși, pasionați, curioși și entuziasmați. 🦊🦅🦉

În numele echipei de fotografi Bihorul Sălbatic, vă mulțumim tuturor celor care ați fost prezenți, care ne-ați susținut cu o vorbă bună, un zâmbet sau o simplă privire de admirație. Fiecare gest a contat. ❤️

Mulțumim organizatorilor pentru efortul din spatele cortinei, partenerilor care au făcut acest eveniment posibil și tuturor celor care cred în puterea fotografiei de natură de a trezi emoții și conștiințe.

📷 Noi continuăm să ieșim pe coclauri, prin păduri, pe dealuri și prin bălți după momente unice din viața sălbatică a Bihorului. Sperăm ca imaginile noastre să vă inspire să priviți natura cu mai multă dragoste și atenție.

Expoziția rămâne deschisă în perioada 5-30 Aprilie 2025, intrarea e liberă.

Ne vedem în fața tablourilor, cu binoclul în mână sau în vreun pâlc de stuf. Până atunci, rămâneți aproape – mai urmează povești! 😉

La mulți ani tuturor păsărilor. Vă dorim o primăvară, vară, toamnă frumoasă, migrație și cuibărire ușoară și multă sănăt...
01/04/2025

La mulți ani tuturor păsărilor. Vă dorim o primăvară, vară, toamnă frumoasă, migrație și cuibărire ușoară și multă sănătate, pui cuminți, care învață repede.

Profităm de ocazie să vă arătăm 8 cadre dintre cele 70 care vor fi expuse începând de Sâmbătă 5 Aprilie 2025 în Era Shopping Center Oradea, Galeria de artă fotografică Ovi D. Pop.

Vă așteptăm cu drag în perioada 5-30 Aprilie 2025.

Address

Bihor
Bihor

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Bihorul sălbatic posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Bihorul sălbatic:

Share