14/06/2024
Drodzy,
Na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie odbyła się debata na prezesa SFP. W związku z wypowiedziami kandydatów, p.Jacka Bromskiego i p.Grzegorza Łoszewskiego na temat tantiem dla montażystów, chcemy się do nich odnieść:
1). 1:10:47 - nie jest prawdą, że na ostatniej Radzie Repartycyjnej podniesiono wysokość tantiem dla montażystów. Przytoczone wysokości tantiem przez naszego kolegę odpowiadają rzeczywistości (2% za film i serial fabularny; 10% za film i serial dokumentalny)
2). 1:11:35 - za zdumiewający uważamy fakt, że obowiązujące tabele podziału tantiem w SFP/ZAPA pochodzą z prywatnych spotkań sprzed kilkudziesięciu lat w domu ówczesnego prezesa SFP. Jesteśmy zbulwersowani słowami p. Jacka Bromskiego, który na słowa prowadzącej: "I zabrakło tam montażystów" stwierdza "NIE BYŁO WTEDY MONTAŻYSTÓW". Słowa te są wyrazem ogromnej arogancji w stosunku do naszych Koleżanek i Kolegów współtworzących ówczesne dzieła polskiej kinematografii. Co więcej, razem z p. Grzegorzem Łoszewskim powtarzają nieprawdę, że to dzięki ich inicjatywie "postanowili oddać część należnych im tantiem (1:14:50)". Jest to nieprawda, ponieważ katalog rozszerzony twórców jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2006r, który uwzględnił m.in. Montażystów jako twórców przysługującym zyski z filmu, a nie dzięki dobroduszności wyżej wymienionych.
Chcemy podkreślić, że obowiązujące wysokości tantiem są w naszej ocenie radykalnie nieodzwierciedlające wysokości wkładu twórczego w proces powstawania dzieła filmowego. Co więcej, nie są skorelowane choćby z wysokościami honorariów czy długością pracy na dziełem. Postulat okrągłego stołu pojawił się podczas spotkania w czerwcu 2021r przedstawicieli PSM z dyrektorem ZAPA. Ponowiliśmy ten postulat w październiku 2023 podczas kolejnego spotkania w siedzibie ZAPA. Cieszymy się, że ten pomysł wyszedł poza te spotkania i Koło Młodych SFP również się do niego przychyliło. Uważamy to za właściwy krok, w celu demokratycznego i rzetelnego zbadania wkładu twórczego poszczególnych grup zawodowych.
Nie chcemy w dalszym ciągu być zakładnikami ustaleń w zaprzyjaźnionym składzie ekskluzywnego środowiska w domu p.Jacka Bromskiego sprzed kilkudziesięciu lat. Tym niemniej, nie dziwi nas fakt, że reprezentanci najbardziej uprzywilejowanych grup - reżyser i scenarzysta, którym wedle własnych ustaleń przysługuje 32% i 31% tantiem, robią wszystko aby tej proporcji nie zmienić. Ale czy naprawdę uważają Państwo, że w czasach kina cyfrowego, kiedy to tak wiele zależy od montażu, 2% tantiem dla montażysty to sprawiedliwy podział?
"Film powstaje trzy razy: w scenariuszu, na planie i w montażowni"