09/11/2025
🖤📷 Wczoraj odszedł mój Mistrz – Andrzej Świetlik Człowiek, który nie tylko uczył mnie patrzeć przez obiektyw, ale przede wszystkim – widzieć. Jego podejście do światła, człowieka ukształtowało mnie na całe moje życie fotograficzne.
📷 Dziś trudno mi znaleźć słowa. W głowie mam jego zdania, anegdoty, gesty poprawiające kompozycję i ten charakterystyczny uśmiech, gdy coś naprawdę „zagrało”, rozchodzącą się melodię Niny Simone w studiofo fotograficznym przed sesją i po sesji .
Wiele zawdzięczam tej relacji – od niej zaczęła się moja fotograficzna droga, moja wrażliwość i sposób myślenia o obrazie na całe moje życie
📷 Dziękuję, Mistrzu. Za cierpliwość, inspirację i wiarę, że fotografia to nie tylko technika, ale spotkanie z drugim człowiekiem. Światło, którym uczyłeś się dzielić, nigdy nie gaśnie.
🖤📷 Dziękuję, Mistrzu. Za cierpliwość, inspirację i wiarę, że fotografia to nie tylko technika, ale spotkanie i relacje z drugim człowiekiem. Światło, którym uczyłeś się dzielić, nigdy nie gaśnie.
🖤 Świetlik (1951-2025) – fotograf, wykładowca, portrecista, współtwórca kultowej grupy artystycznej Łódź Kaliska, która od końca lat 70. burzyła granice sztuki i prowokowała do myślenia. Fotografował wybitne postaci kultury, nauki i sztuki: od Grzegorza Ciechowskiego przez Edytę Geppert, Korę, Czesława Niemena, po Ryszarda Kapuścińskiego czy Zbigniewa Religę. Jego prace znalazły się na okładkach płyt, plakatach, wystawach i w albumach. Był artystą światła i ludzkich charakterów, laureatem wielu nagród... Był jedynym w swoim rodzaju niepowtarzalny.
Żegnaj Andrzeju - Piotr Gilarski 📷
wśród fanów