MacroShot - Marcin Szot - makrofotografia przyrodnicza

MacroShot - Marcin Szot - makrofotografia przyrodnicza Amatorska makrofotografia przyrody, głównie bezkręgowców.
(1)

Gastrophysa polygoni – kałdunica rdestówkaChrysomelidae – stonkowate06.06.2026
07/06/2026

Gastrophysa polygoni – kałdunica rdestówka
Chrysomelidae – stonkowate
06.06.2026

Spondylis buprestoides – kłopotek czarnyCerambycidae – kózkowate05.06.2026Jeden z tych owadów z które widuję każdego rok...
05/06/2026

Spondylis buprestoides – kłopotek czarny
Cerambycidae – kózkowate
05.06.2026

Jeden z tych owadów z które widuję każdego roku naprawdę często, a mimo to niemal przy każdej okazji chętnie je fotografuję.

Ten konkretny gagatek wylądował na mnie kiedy ciąłem drewno na cyrkularce no i oczywiście pracę musiałem przerwać... W ogóle kiedy robię coś na podwórku to mam problem z zachowaniem ciągłości pracy przez tego typu obserwacje bo nawet kiedy nie nastawiam się na poszukiwanie jakiś owadów/pająków to kątem oka zawsze wyłapię jakiś ruch i chęć sprawdzenia "co to" jest po prostu silniejsza ode mnie. Zresztą wiele razy zaowocowało to naprawdę dobrymi obserwacjami oraz zdjęciami.

W momencie kiedy napisałem "ciąłem" w głowie pojawił mi się CIOŁEK matowy (Dorcus parallelipipedus), którego też już regularnie spotykam i który również jest tym chrząszczem, którego co sezon fotografuję. Może w tym roku zrobię jakiś post porównując na zdjęciach samca i samice? 🤔 - taki pomysł właśnie się we mnie zrodził, możliwe nawet, że już mam na to materiał zdjęciowy tylko muszę przeglądnąć archiwum.

Trochę też nie wykorzystałem okazji tego spotkania bo kłopotek jak widzicie ma dosyć duże żuwaczki, których czasami lubi użyć. Nie jest w stanie rozciąć skóry, ale jak najbardziej jest to odczuwalne i chyba muszę w końcu to ukazać na nagraniu bo już niejednokrotnie miałem z tym doświadczenie łapiąc go w ręce. Tak więc przy kolejnym spotkaniu postaram się to sfilmować, a materiał wideo udostępnić tutaj - mission accepted :)

Nie lubię publikować postów na wieczór bo kompletnie nie mam wtedy do tego głowy, ale oczekiwania milionów fanów oraz sp...
03/06/2026

Nie lubię publikować postów na wieczór bo kompletnie nie mam wtedy do tego głowy, ale oczekiwania milionów fanów oraz sponsorów są wystarczającą motywacja aby wyjść z tej strefy komfortu i coś nowego udostępnić. Tak więc zostawiam Was ze zdjęciem tego bONka... czy tam czmiela - zwał jak zwał 🙃🤪

Paragus sp. – zgiętwaSyrphidae – bzygowate31.05.2026Jak zwykle nie mam czasu na najważniejsze rzeczy w życiu mając w rzy...
01/06/2026

Paragus sp. – zgiętwa
Syrphidae – bzygowate
31.05.2026

Jak zwykle nie mam czasu na najważniejsze rzeczy w życiu mając w rzyci pisanie nowych postów i robię to na wieczór już po dobranocce. Nie mam czasu bo trzymam kredens! (Ogarnięci ogarnOM 🙃). Tak więc dzisiaj (jak to najczęściej bywa) nic ambitnego nie napiszę, ale wczoraj sfotografowałem taką muchę-bzyga i nawet złapałem moment jak robi kał 💩🤭🫣 (drugie zdjęcie) więc koniecznie muszę się tym z Wami podzielić 🥳

Dziecinny ten wpis, wręcz infantylny... No i dobra - dzisiaj dzień dziecka! Wszystkiego najlepszego dla wszystkich dzieciaków nawet tych NIECO starszych jak ja ;)

Calameuta sp.Cephidae – ździeblarzowate31.05.2026Coś z dzisiaj i tak się składa, że jeszcze nigdy nie publikowałem tutaj...
31/05/2026

Calameuta sp.
Cephidae – ździeblarzowate
31.05.2026

Coś z dzisiaj i tak się składa, że jeszcze nigdy nie publikowałem tutaj zdjęć przedstawiciela rodziny Cephidae. No to już jest :)

Już wiele razy udowodniłem na tym blogu, że będąc obserwatorem przyrody można przysłużyć się nauce. Teraz taką szansę ma...
31/05/2026

Już wiele razy udowodniłem na tym blogu, że będąc obserwatorem przyrody można przysłużyć się nauce. Teraz taką szansę macie i Wy! Powstaje projekt naukowy poświęcony pospolitemu i licznie występującemu w całej Polsce gatunkowi pająka, którego wielu z Was pewnie kojarzy oraz zapewne regularnie spotyka. Tak więc wszyscy możemy dołożyć cegiełkę do tej pracy wkładając w to naprawdę minimum wysiłku - zachęcam do działania! Więcej info tutaj:

https://www.facebook.com/share/1BK5a35Z1S/

‼️PROSIMY O CHWILĘ UWAGI‼️

Poszukiwany Europejski Pająk Roku 2026 – Mangora acalypha! 🕷️

Europejski Pająk Roku to ogólnoeuropejska inicjatywa, której celem jest promocja wiedzy o pająkach w społeczeństwie oraz lepsze poznanie występowania i biologii corocznego zwycięzcy plebiscytu. Pająkiem Roku 2026 została wybrana Mangora acalypha i z tej okazji:

Dwóch naszych członków zbiera wszelkie dane dotyczące występowania M. acalypha w Polsce 🔎

Jeśli masz jakieś obserwacje tego gatunki bądź spotkasz go w ciągu obecnego sezonu, skontaktuj się z nimi przez maila: [email protected] lub przez Messengera (Kamil Hurna lub Sebastian Czeczor).

Jak go rozpoznać? ⚡
To bardzo pospolity i charakterystyczny pająk o czarno-żółtym ubarwieniu, unikatowy dzięki charakterystycznemu wzorowi na odwłoku przypominającemu kij do krykieta.

Gdzie go spotkać? ⚡
Gatunek ten zasiedla całą Polskę i pomimo względnie niewielkich rozmiarów jest stosunkowo prosty do spotkania, nawet podczas zwykłego spaceru z psem. Niekiedy wystarczy tylko uważnie się przyglądać i obserwować otoczenie. Mangora występuje na łąkach, w lasach, parkach, polanach, wydmach, przydrożnych rowach z roślinnością i wielu innych środowiskach, również w miastach.

Każde stanowisko się liczy 🔎
Wystarczy tylko zdjęcie, data spotkania i lokalizacja, czyli miejscowość (jeśli w mieście, to najlepiej dzielnica bądź ulica) i jeżeli to możliwe, kwadrat UTM.

Zdjęcie: Zbigniew Siciarz

Scaeva selenitica – bzyg oblatek ♂️Syrphidae – bzygowate28.06.2026Bzyg bzyg bzyg - brak weny na ambitniejszy opis 🙃     ...
29/05/2026

Scaeva selenitica – bzyg oblatek ♂️
Syrphidae – bzygowate
28.06.2026

Bzyg bzyg bzyg - brak weny na ambitniejszy opis 🙃

Dzisiaj rano przed wyjazdem do pracy zauważyłem kilka skoczogonek osowiale poruszających się po furtce podwórkowego ogro...
28/05/2026

Dzisiaj rano przed wyjazdem do pracy zauważyłem kilka skoczogonek osowiale poruszających się po furtce podwórkowego ogrodzenia. Wyglądały jakby czekały na to aż słońce wzejdzie wyżej i ogrzeje je swoimi poronieniami aby mogły naładować baterię i wrócić do swojej ruchliwości oraz skoczności.

Światło padające pod takim kątem dało możliwość uzyskania kolejnych ciekawych efektów i ponownie pozwoliłem sobie na nieco inne zdjęcia niż mam w zwyczaju robić. Oceńcie jak wyszło i podzielcie się opiniami w komentarzach.

Na zdjęciu jest prawdopodobnie Entomobrya dorsalis, nie mniej nie jestem w stanie określić tego z całą pewnością. Wrzucę jeszcze inne zdjęcia w sekcji komentarzy może ktoś z Was dzięki temu dokona weryfikacji mojego oznaczenia. Sebastian Czeczor ? 🤔🙃

Dzisiaj trochę nietypowo choć szczerze lubię takie odskocznie od klasycznych ujęć jakie robię na co dzień. Fotografia pr...
27/05/2026

Dzisiaj trochę nietypowo choć szczerze lubię takie odskocznie od klasycznych ujęć jakie robię na co dzień. Fotografia przez szybę daje naprawdę ciekawy efekt oraz możliwość ukazania niektórych owadów z perspektywy, z której przy normalnej obserwacji żywego osobnika nie jesteśmy w stanie uzyskać. Czasami fajnie się tak "pobawić" i jeszcze jakby okno było bardziej czyste... 🙃 🪟✨

Adres

Nisko
37-400

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy MacroShot - Marcin Szot - makrofotografia przyrodnicza umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij