22/05/2026
Nowy mural w Częstochowie upamiętnia 35-lecie Straży Granicznej 🇵🇱
Przy ulicy Staszica w Częstochowie na ścianie budynku powstał okazały mural dedykowany 35. rocznicy powołania Straży Granicznej.
Centralnym motywem kompozycji jest potężny wilk 🐺 – symbol „Watahy”, który oznacza jedność, lojalność, zaufanie i siłę zespołu funkcjonariuszy.
W tle widoczny jest kontur mapy Polski rozświetlony błyskawicą ⚡, zamek Olsztyn oraz gęsty sosnowy las 🌲, nawiązujący do przygranicznych terenów i Szlaku Orlich Gniazd. Po prawej stronie muralu znajduje się charakterystyczny słup graniczny z godłem Polski 🦅.
Mural nosi tytuł „Pod wspólnym niebem”. Autorką projektu i koncepcji artystycznej jest częstochowska artystka Iwona Szoka.
Śląski Oddział Straży Granicznej
🇵🇱