Amintiri din călătorie

Amintiri din călătorie Fotografiez locuri, spatii, peisaje care imi atrag atentia si care merita impartasite. Cu drag,

Eugen-Alexandru Pantea

AMINTIRI DIN CĂLĂTORIE

Pagina Amintiri din călatorie a fost creata în iunie 2018 cand mă întorceam de la o alergare-antrenament in Bucegi. In tren, spre București, mi-a venit ideea sa împart cu cât mai mulți oameni imagini din călătoriile mele. Până atunci adaugam imagini pe eugenalexandrupantea.wordpress.com , însă imaginile ajungeau la doi-trei prieteni și cam atât. Pe Amintiri din călătorie v

oi posta în principiu fotografii de la munte, mare (mai rar), alergari (montane si nemontane) și plimbări în orașele României și din afară.
Îmi doresc ca pagina sa fie una autentică și inspiraționala pentru oricine ajunge aici.

25 Aprilie 2026. Singapore.Sa ii dea D-zeu sanatate lui Trump cu razboiul lui...ca trebuia sa avem o escala de 4 ore in ...
01/05/2026

25 Aprilie 2026. Singapore.

Sa ii dea D-zeu sanatate lui Trump cu razboiul lui...ca trebuia sa avem o escala de 4 ore in Singapore, insa din cauza dovleacului infuriat am fost nevoiti sa luam alte legaturi la intoarcere pentru a evita Doha. Asadar am castigat o zi plina in Singapore cu zbor de intoarcere pe 26 aprilie.

Tot raul spre bine, ca ne vom aniversa 6 ani de relatie si 4 ani (fara 2 luni) de casatorie. La multi ani!!!

Clima in Sinagpore este infernala avand in vedere ca sosim de la maxim 20 de grade. Nu caldura te lesina, ci umezeala de 80%. Si socul aer conditionat, afara, aer conditionat afara.
Exploram orasul pe zi, vizitam Little India, d**a-masa avem rezervare la Lavo, eajul 57. Restaurant cu specific italienesc, ne rasfatam cu pizza, paste si tiramisu. D**a atata orez si sushi parca merge o pizza cinstita. :) Primim din partea casei o prajiturica cu mesajul 'Happy Anniversary'.

Seara iesim din nou sa admiram orasul. Superb in zona Garden by the Bay, Marina Bay Sands. Ne prinde 10 seara prin oras. Hai acasa ca maine avem zbor la 10 dimineata.

In Singapore am batut recordul la mers pe jos...19km, desi am folosit si bus/metrou/taxi.

3 tari vizitate. 6 orase. 6 zboruri din care 3 de de 8-9-12 ore.

Mers cu Skinkansen. 300 km/h. 5000 de poze.x2.

220,000 de pasi, 166 km pe jos, medie 9 km pe zi, maxim 19 km in Singapore😀

Amintiri din calatorie de nepretuit🍜🍡🥟🗼🇯🇵🍣🥡🇨🇳🚅🪭⛩️🥢🌏🇸🇬

24 Aprilie 2026. Tokyo. Ultima zi in Japonia. Sentimente amestecate. De oboseala ne dorim sa revenim acasa. Insa este fr...
01/05/2026

24 Aprilie 2026. Tokyo.

Ultima zi in Japonia. Sentimente amestecate. De oboseala ne dorim sa revenim acasa. Insa este frumos, chiar daca greu cu adaptarea la felul lor de a functiona. Ultimul examen este drumul de la cazare la aeroportul Narita (cca 50 km departare). Banii cash sunt numarati fix pentru transportul cu metrourile spre aeroport. Macar avem mult timp la dispozitie sa ne orientam. Nimerim statia de legatura, iesim afara, intram regulamentar la linia celeilalte companii...ajungem la aparatul de bilete si da-i si calculeaza si gandeste, erau sapte variante pe ecran de combinatii de a ajunge la la statie la Narita. Am luat ceva tren express care in denumire avea doua litere comune cu ceva metrou care ajungea si el la aeroport dar care nu ajungea direct ci trebuia schimbat. Am urcat in metoru, d**a 3 statii, mi-am dat seama ca totusi aveam bilete la trenul express. Am coborat si in final am prins trenul express pentru care luasem bilete. Exista riscul sa mergem cu metroul si la iesire sa nu putem iesi cu celelalte bilete, fiind de la alta companie. Ultimul test a fost ca aparatul la iesire sa ne accepte biletele si sa deschida portile. Iuhuuuuu am reusit. Suntem pe aeroport.
Daca credeam ca am terminat cu challenge-urile in Japonia, m-am inselat. La self check in Manuela a reusit sa obina biletul scanand pasaportul, eu nu. Apoi la biroul fizic de bagaje, sunt intrebat: 'Sir, when you live in Singapore?' Zic eu: 'No'. 'Are you sure?'. YES. 'May I see you VISA?' 'Ce viza cucoana, ca nu imi trebuie viza in Sinagpore'. Ea de fapt a vrut sa ma intrebe: 'Sir, when you leave Singapore....'.
Ne asteapta un zbor lung de 8 ore si ceva...desi distanta pana in Singapore este de doar 5300 km...insa zburam in sens invers rotatiei Pamantului si asta incetineste viteza fata de sol.
In avion primim cea mai scarboasa mancare de vita (Zipair). Un fel de low cost dar de drum lung. Dar ajungem cu bine la 23:00 in Singapore. Geamurile avionului la aterizare se aburesc brusc...afara sunt 33 de grade, umezeala 80%.

23 Aprilie 2026. Tokyo.Astazi este anuntata ploaie. Ce bine ca ne-am programat ceva indoor azi. De la 16:00 avem bilete ...
01/05/2026

23 Aprilie 2026. Tokyo.

Astazi este anuntata ploaie. Ce bine ca ne-am programat ceva indoor azi. De la 16:00 avem bilete la teamLab Planets TOKYO. Un fel de muzeu al simturilor, arta digitala imersiva.
Dar cm am ajuns la muzeul care era la 9 km de casa? schimband doua metrouri (am luat si aiurea bilete de aproape ultimii bani cash pentru un metoru care de fapt nu era bun) si un autobuz.

Revenind la experienta muzeului, a fost foarte interesant, patru zone tematice, padure, apa (intri la propriu in apa pana sub genunchi), gradina de orhidee vii suspendate in tavan care pe masura se treci prin ele se ridica, led-uri etc. Am intrat in muzeu pe ziua, la 16 si am iesit pe noapte...d**a 18.30.

Am prins si 'rush hour' la metrou. Nu am fost impinsi de lucratorii de la metoru in vagoane, insa am mers spre casa pe stilul sardele. La coborare 'Sumimasen ' la greu, mai aplici un umar discret si jos la aer.

22 Aprilie 2026. Tokyo.De dimineata merge in zona de est. Foarte liniste si dragut. O luam la pas spre Sensō-ji, cel mai...
01/05/2026

22 Aprilie 2026. Tokyo.

De dimineata merge in zona de est. Foarte liniste si dragut. O luam la pas spre Sensō-ji, cel mai vechi templu budist din Tokyo (anul 645). Aprindem betisoare la altar, ne minunam de templu.

Pornim mai departe spre Parcul Ueno. 3 km...pe jos, altfel schimbam 4 trenuri. In drum spre parc ne iese in cale diavolul...Don Quijote, Donki sau Mega. Vrei ceva de la Mega? Donki e in Japonia un magazin in care gasesti absolut orice. De la mancare, inghetata, periute de dinti, sosete, masti de orez, ruj, plusuri, masinute, ceramica, alte plusuri, chiloti, ceai, matcha, tigai, kit kat cu wasabi, wasabi cu aroma de sushi, sushi in forma de iepuri....noi am nimerit in unul decent ca marime. Doar 3 niveluri. (nivelul expert e in Shibuya, Donky pe 7 etaje).

Ajungem si in Ueno, o oaza de liniste in mijlocul agitatiei orasului.
Traversam Ueno spre o piata de peste. Peste, sushi, mancare, pestte, lume, trenuri pe sus, trenuri pe jos si iar lume.

In final ne luam niste haine la super pret de la Uniqlo. (tricou la 30 de ron, geaca fas la 80 de ron etc).

Dam iar examen la metrou, la linia unde ne doream sa intram nu mergea absolut niciun automat de bilete, doar ca in Tokyo, din fericire (sau nu) spre aceiasi directie ai nu unul, ci 3 sau patru trenuri de la companii diferite :)

Seara revenim in zona Shibuya pentru a vedea cladirile luminate de neoane. Tokyo orasul care nu doarme niciodata.

20-21 Aprilie 2026. Tokyo.Revenim in Tokyo, de data asta pentru 5 zile. In timp ce ne agitam prin metroul capitalei se p...
01/05/2026

20-21 Aprilie 2026. Tokyo.

Revenim in Tokyo, de data asta pentru 5 zile.
In timp ce ne agitam prin metroul capitalei se pare ca in nordul tarii se produsese un cutremur destul de mare+alerta de tsunami. Pentru japonezi e ceva obisnuit, anual se produc cca 1500 de seisme. Urmatoarea alerta la stiri a fost de 'mega quake'....foarte linistitor. Macar suntem in Japonia si suntem cazati intro cladire cu 2 etaje. Seara mancam la o Izakaya (岡ちゃん), localurile lor mici si cochete. Yakisoba, cartofi dulci tempura, pui crocant...deliciu.
Facem niste cumparaturi la Gourmet City, onigiri, sushi, sos de soia, oua, tofu proaspat etc.

A doua zi merge la Tokyo Skytree. Cel mai inalt turn din lume si a treia constructie ca inaltime din lume (634m). Ne bucuram ca e la adoua statie de metrou de casa. Insa bucuria dispare cand trebuie sa te orientezi unde este intrarea la un obiectiv. Dam efectiv ocol turnului...vreo 10 minute pana gasim intrarea. Apoi intram in turn...dar cateva etaje sunt un fel de mall. Gasim in fine zona cu casa de bilete, luam bilete pana la primul deck de observatie (350 m), nu prea merita diferenta de bani pentru nivelul de 450m, mai ales ca este o dimineata innorata. Macar plafonul este destul de sus, se vede interesant marea de cladiri din Tokyo. Este absolut imens....de sus nu se vede mai deloc verdeata. Doar cladiri in toate directiile. (la nivelul strazilor insa sunt multi copaci si flori). Nu vedem muntele Fuji (macar l-am vazut din avion si din tren).

Continuam ziua cu vizita la o cafenea care deseneaza in spuma de lapte ce le oferi ca si inspiratie. Le-am oferit poza cu Ursu si Pusi. L-au desenat doar pe Ursi, dar a fost amuzant. Si cafeaua a fost foarte buna, cu gust de Urs.

Continuam plimbarea spre cartierul cu anticariate, apoi ajungem la celebra trecere de pietoni din cartierul Shibuya. Atractia principala aici este insa pentru noi statuia lui Hachikō, celebrul catel Akita care s-a asteptat la gara stapanul.....ani de zile.

Traversam si noi trecerea de pietoni in zig zag, poze, filmari, nebunie. Intram in zona pietonala. Muzica, lume, galagie. Nebunie.
Gasim in sfarsit un magazin cu trollere. Aveam nevoie pentru suveniruri!

Apoi, intru la DiskUnion pentru vinil cu muzica electronica. 日本の音楽は最小限ですか? Nu au ce cautam, dar baiatul de la discuri mi-a sugerat ceva asemanator. Am pus mana pe un disk de mikio kaminakamura care suna foarte bine. La DiskUnion au etaje pe categorii de muzica...coboram si la etajul cu rock de unde luam un SH cu The Moody Blues, albumul Days of Future Passed( rock anii 70 combinat cu muzica clasica). Ambele discuri la sub 100 de ron cred.

Ultimul obiectiv este cartierul Shinjuku. Nimic mai simplu, google maps, metrou 1, metrou 2, metrou 3 si am ajuns in statie, d**a ce iti dai doctorartul in orientare in subteran. Un fel de etajul parter s-a mutat la etajul 3. Ca sa schimbati linia, urcati 3 etaje si coborati 2, apoi luati trenul de la peronul 3/4 in directia X, doar ca trenul din directia X isi schimba din mers capatul si merge in Y. Coboram la Shinjuku. Google Maps zice sa iesim pe la iesirea C5 sa zicem. Vedem Exit C5...urmarim semnele, care d**a o vreme dispar. Hopa! Incotro? Valul de oameni te ia pe sus, nu ai cm sa te opresti sa te gandesti, pleci cu valul. Ajungem in felul asta intr-un mall. Cautam exit...nimic. Urcam 2 etaje, o luam la stanga, coboram 3 etaje, apoi la dreapta, apoi iesim intr-un food cort, apoi alt mall....d**a 30 de minute reusim cumva sa iesim la aer, la vreo 600 m de locul unde ne propusesem. Apoi am aflat ca statiei i se mai spune 'Shinjuku Dungeon' si ca exista nenumarate meme de tipul 'Got lost in Shinjuku Station...I have accepted my new life there'.

Cu ultimele puteri vrem sa ajungem, deoarece este senin acum, la o cladire guvernamentala de unde poti urca (gratuit) si admira in zare (speram ca vedem Fuji-ul), dar renuntam deoarece drumul pe jos era interminabil, iar sa luam un metrou spre cladire...mai bine nu.
Luam o combinatie de 3 metrouri spre casa, aproape ne dam licenta sau masterul in nimerit linia si directia corecta.

19-20 Aprilie 2026. Hiroshima. (in traducere Insula Mare)Pe 19 luam Skinkansen spre Hiroshima. O zi cu incarcatura emoti...
01/05/2026

19-20 Aprilie 2026. Hiroshima. (in traducere Insula Mare)

Pe 19 luam Skinkansen spre Hiroshima. O zi cu incarcatura emotionala mare. Las imaginile de la Memorial si Muzeu sa vorbeasca.

In rest am vizitat insula Itsukushima unde la flux poarta Tori este in mijlocul apei. Noi am prins reflux, dar tot a fost interesanta vizita. Si aici cateva caprioare curioase. Una chiar era certata de un bucatar, ca vroia sa intre in restaurant. :)
Mancam Okonomiyaki, care desi suna grecesc, este 100% japonez din Hiroshima. Un fel de noodles, cu varza, sosuri, branza, gatit pe plita. Un fel de pizza japoneza cu denumire greceasca si gust autentic japonez.

Zi lunga, ajungem acasa la ora 23, plecati de la 8 dimineata.

A doua zi, este si ultima :( Buni ne pregateste ceaiul, cu o mini ceremonie in stilul Chado. Excelenta mathca facuta pe loc, bauta in mod traditional.

Pornim spre Kyoto St., la 11 avem trenul-avion spre Tokyo. In 2 ore si 20 parcurgem aproape 450 de km. Abia apucam sa ciugulim ce ne luasem pentru drum (japonezii NU mananca/beau pe strada din mers, insa in trenurile rapide este in regula, atata timp cat lasi totul luna).

18 Aprilie 2026. Kyoto.Astazi ramanem sa exploram orasul. Este soare si frumos. De dimineata mergem la una din recomanda...
01/05/2026

18 Aprilie 2026. Kyoto.

Astazi ramanem sa exploram orasul. Este soare si frumos. De dimineata mergem la una din recomandarile gazdei, un templu langa casa. Urcam cateva pante si ajungem la o minunatie de gradina cu bambusi si pomi uriasi. Intram si in micutul templu budist Shōden-ji. Liniste, meditatie, peisaj. In zare se vede un munte inverzit. Mai aproape se vede micuta gradina ingrijita in stil de templu. Trei grupe de arbusti, 7-5-3, pe jos pietrisul este aranjat cu santulete ondulate in chip de apa curgatoare. Aflam de la gada ca acel calugar de la templu a fost coleg de clasa cu doamna.
Continuam vizita la un templu plin de turisti, dar care este simbol in Kyoto si Japonia: Kiyomizu-dera. Superba privelista de sus asupra orasului.
Aflam de la un magazin de suveniruri ca ai voie sa te joci cu 'sabia de samurai' de plus, doar d**a ce o cumperi.
Seara mancam la un sushi 'conveyor belt', la Nigiri Chijiro. Probabil nu a fost ceva de top, dar foarte ok ca pret si calitate. Nici nu se compara cu sushi gata facut si ambalat de la magazin. La masuta exita un robinet...cu apa fiarta. Ne-a aratat un client, cu cu acea apa iti faci ceai pe loc. Ceai gratuit, din partea casei, asa cm se practica in Japonia (daca era la noi, te scuturau de 25 de lei pentru 1 ceai la plic).

PS ce te faci cand ai nevoie la baie in Kyoto? Intri in prima cafenea, bei cea mai buna matcha latte si coffee, te costa doar 20 de lei totul , bonus 2 prajiturele si ajungi la baie. :)

17 Aprilie 2026. Nara. Ce frumusete de zi! Astazi vizitam Nara, raiul caprioarelor, care se zice ca sunt 'trimisele divi...
01/05/2026

17 Aprilie 2026. Nara.
Ce frumusete de zi! Astazi vizitam Nara, raiul caprioarelor, care se zice ca sunt 'trimisele divinitatii'. Ajungem in circa 40 de minute cu trenul local si cu un bus din Kyoto la Nara. De cm te dai jos din autobuz, te intalnesti cu caprioarele. Cunoscatorii inclina capul, in semn de salut, iar caprioarele raspund asemenea!
Sute de poze, le mangaiem, le pozam. Vrem sa le cumparam 'biscuiti' speciali, insa 'sorry, crackers for deers are sold out'.
Ne luam o inghetata cu matcha...poti manca ceva de caprioare? Vin si te verifica in geanta, buzunare...

Vizitam cea mai mare cladire de lemn din lume, un templu budist (Tōdai-ji).

Seara cand revenim, mancam la un local de langa casa, la Kyoto Danraku. Meniu doar in japoneza, descifram cu google translate si ne luam ceva tempura cu ou si un ramen cu curry. Testam si un sake mic plus ceai de hrisca la discretie.

Incheiem frumos una din cele mai deosebite zile din Japonia.

16 Aprilie 2026. Kyoto. Azi este zi cu soare :) Urmeaza multe poze la padurea de bambuss Arashiyama. Bem un matcha latte...
01/05/2026

16 Aprilie 2026. Kyoto.

Azi este zi cu soare :) Urmeaza multe poze la padurea de bambuss Arashiyama. Bem un matcha latte excelent in zona, vedem intamplator, expus intr-o vitrina un Rolls -Royce 1937 editie limitata, care se pare ca i-a apartinut lui Tiriac. Aglomeratie mare insa.
Continuam plimbarea la Senbon Torii, cele 1000 de porti Torii.
Ultimul obiectiv al zilei este Aleea Filozofilor, insa se pare ca am ajuns prea tarziu pentru Sakura. Nu e nimic, macar nu mai era aglomeratie.
Mancam la un local dragut Hashimoto, un meniu traditional. Gustul ca gustul, dar aspectul....1000 de puncte si doar 5200 de yeni~150 RON 2 antreuri,(mugur de bambus, floare de mocchi, floare de rapita), un fel principal (orez, supa miso, tempura) si desert japonez. Apa/ceai din partea casei.

Seara ne gandim ca nu ar strica sa scoatem fizic rezervarile de loc de la trenurile rapide cu care vom circula zilele viitoare. Facusem de dimineata o parte din rezervari online...insa in Japonia nu e suficient. Trebuie sa ai biletul fizic. Ori de la automat ori de la ghiseu. Incercam cu automatul. Nada. eroare 404. Nu ne mai bate, capul, mergem la biroul de bilete. Iau un bon de ordine...nr 39. Mai erau 4 persoane in fata. Stam, stam si iar stam si nu mai vine nr 39. Stam pana ne prindem ca eram la coada pentru japonezi. Coada pentru turisti era alta. Alt bilet de ordine. 20 de minute cat a durat coada, am avut timp sa aleg toate trenurile care ne mai trebuia,
Ajungem la ghiseu, dam ambonamentul principal-nominal, ne socate un vraf de bilete (locurile rezervate). Bine ca am insirat biletele apoi si am verificat. Din puzzle lipea o piesa, trenul Kyoto-Shin Osaka din legatura de maine spre Hiroshima. Alt bilet de ordine, alta asteptare la coada. In final avem puzzle-ul completat. Mai verificam o data, e ok. Avem vreo 7 bilete de persoana pentru 3 calatorii :). Online a durat 10 minute sa rezerv si vreo ora jumatate sa ridicam biletele 'online'. Logica japoneza ne loveste din nou.

Tura splendida in Baiului. Azuga-Popasul Uriasilor-Baiul Mare-Piscul Cainelui-Sinaia. Un fel de ce sa mergi pe drumul ce...
28/01/2025

Tura splendida in Baiului. Azuga-Popasul Uriasilor-Baiul Mare-Piscul Cainelui-Sinaia. Un fel de ce sa mergi pe drumul cel mai scurt intre doua statiuni daca poti ocoli 20 de km si 1100 metri diferenta de nivel.

Indirizzo

Naples

Sito Web

Notifiche

Lasciando la tua email puoi essere il primo a sapere quando Amintiri din călătorie pubblica notizie e promozioni. Il tuo indirizzo email non verrà utilizzato per nessun altro scopo e potrai annullare l'iscrizione in qualsiasi momento.

Contatta L'azienda

Invia un messaggio a Amintiri din călătorie:

Condividi