09/01/2026
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy szegény legény. Hogy tényleg szegény volt-e és legény is, abba most ne menjünk bele.
Egy szép téli délután, autóban ülve észrevette, ahogy egy picike pézsmapocok bajban volt: egy szabadon engedett kutya piszkálta, próbálta elkapni, miközben annak a gazdája csak hasztalan állt és szinte tétlenül nézte, ahogy a kis pocok egyedül próbálja elrettenteni a fenevadat. A legény gyorsan kipattant az autóból, és odasietett, hogy segítsen a bajbajutotton. A zsebében pont volt egy madzag, gondolta felajánlja a gazdának. Ha nincs póráza, ezt rá tudja tenni a kutyára. Mikor odaért, gyorsan az eb és a pocok közé állt, próbálva a támadót meghátrálásra bírni. A kutyát hessegetve, és a gazdát utasítva észre sem vette, hogy a kis áldozat már a megmentőjét is ellenségnek nézte, csak arra lett figyelmes, hogy valami nekiugrott a bokájának. De szerencsére nagy sokára a kutya pórázra került, így a legény folytathatta útját, a pézsmapocok pedig az uzsonnáját, és még a madzagra sem volt szükség.
Telt-múlt az idő... Napok, vagy hetek teltek el, amikor ugyanez a legény végre-valahára ki tudott menni fotózni. Szállingózott a hó, de őt ez nemhogy nem rettentette el, még jobban igyekezett! Ezennel biciklivel indult útnak, ki a rengeteg erdőbe. Vagyis hát csak egy keskeny erdősávba, mert arrafelé nem volt nagyobb.
A havas úton egyensúlyozva pont arra vette az irányt, amerre legutóbb a pézsmapockot látta, de az eszébe sem jutott már. Viszont mivel szeretett nézelődni biciklizés közben, észrevett a hóval borított tájon valami furcsa sötét színű, hosszúkás dolgot, épp ahol a korábbi kalamajka történt. Nem pocok - gondolta - hát annál sokkal nagyobb. És nincs is állat formája. Farönk lehet talán? Ahhoz nem elég éles a körvonala. Semmihez sem hasonlít...
Megállt hát, letette kerékpárját, és visszasétált, hogy közelebbről is szemügyre vegye. Nem pocok volt az, hanem pockok! Egy kis csapat, talán család, szorosan összebújva legelészett a hó alatt lapuló hajtásokból.
Legényünk visszasietett hát a hátizsákjáért, elővette a fényképezőjét, és elkezdte óvatosan megközelíteni a békés kis kupacot. Egy darabig érdeklődve figyelték őt, aztán rá se hederítettek, csak folytatták a tízóraijukat. Így aztán a legénynek sikerült róluk sok-sok szép fényképet készítenie!
Jótett helyébe jót várj! Ritkán igaz, de úgy tűnik, a pézsmapockok becsülete nem hagy kívánnivalót maga után, megengedték legényünknek, hogy ilyen közel merészkedhessen hozzájuk.
Amikor úgy érezte, elegendő fotó készült, és a pockok is hátat fordítottak már, csendben visszahúzódott a bringájához, eltette a kamerát, még elköszönt a kis csoporttól, majd folytatta útját a hóval borított tájon.
Itt a vége, fuss el véle.
Köszönöm szépen, kedves kis pézsmapockok! Vigyázzatok magatokra: kutyát, autót, puskát kerüljetek!