12/01/2026
Visszanézőben:
1980 óta az életem része volt a természet védelme, (MME 876. tagjaként) ezen belól is inkább a hazai hüllők, kétéltűek védelme fogott meg. Alapítóként a STVSZ-en belül a somogyi Keresztes vipera programot indítottam a kutatásaimmal.
"2015-ben indult a szakosztály Keresztesvipera-védelmi programja, amely a teljes hazai állomány feltérképezését tűzte ki célul, valamint összesítette a történeti adatokat.
A program keretében elvégzett genetikai vizsgálatokkal igazoltuk, hogy a somogyi és a zalai állományok egyedei
a keresztes vipera boszniai alfajához tartoznak.
A felméréseink során az állományokat veszélyeztető tényezőkről is pontosabb képet kaptunk, amit az éves jelentéseinkben az illetékes
nemzetipark-igazgatóságokkal is megosztunk.
A programokat kezdetben céges adományok finanszírozták, később minisztériumi támogatással
– a Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer
részeként – az illetékes nemzetipark-igazgatóságokkal kötött szerződések keretében futottak."
De minden a környezetemben, szűkebb hazámban élő növény és állatfaj védelmét szorgalmasan dokumentáltam, és dokumentálom a mai napig is immár 46 év elteltével is!
És hogy miért szeretek és akarok is még FOTÓS lenni!
A) Örülök hogy azt láttam majd 60 év alatt a világból, amit a mai fiatalok már nem fognak látni többé!
B) Nem örülök hogy a mai fiatalok többé nem látják azt, amit én majd 60 év alatt láthattam még!
C) Egyikünk sem örülhet annak, hogy többé nem lehet látni azt amit eddig lehetett látni!