Hungarian Press Photo

Hungarian Press Photo Sajtó- és művészeti fotó galéria - Budapest / Press- and Art Photo Gallery - Budapest

29/07/2022
Megnyílt a 17. Mikulásgyár"Előbb a has jön, aztán a morál" Hát nem szép dolgokat hallottam. Se az állam, se a főváros, s...
01/12/2021

Megnyílt a 17. Mikulásgyár
"Előbb a has jön, aztán a morál"
Hát nem szép dolgokat hallottam. Se az állam, se a főváros, se a 14. kerület nem adott semmiféle támogatást, még csak el sem jöttek. A Városliget zrt. meg, bár engedélyezte, hogy ismét ott legyen a Mikulásgyár, rászervezett egy múzeum-sajtóbejárást a megnyitóra, úgyhogy alig volt sajtóérdeklődés is.
Amúgy szponzorok is alig voltak. A Food Panda, a Pólus Center és a Vöröskereszt.
A főszervező elmondta, élelmiszerre, és mentes-élelmiszerre sokkal nagyobb szükség van most, mint akár ruhára, akár játékra, olyan sok gyerek éhezik. Hozzátette, a magyar lakosság 64 százaléka az európai átlagos életszinvonal alatt él.
Nagyon sokakat kértek fel szponzorálásra, FMCG cégeket, élelmiszer láncokat, oligarchákat... Egyik sem méltatta a 17 éves Mikulásgyárat még csak válaszra sem.
Hát ez az új Magyarország!!!!
Kérnek mindenkit, aki csak teheti, segítsen. Leginkább élelmiszerrel!!!

Faultetési projekt Pasaréten ....
20/11/2021

Faultetési projekt Pasaréten ....

Megújul a Széna tér. Időkapszula elhelyezése.V. Naszályi Márta, I. és Őrsi Gergely II. kerületi polgármester, és Karácso...
24/10/2021

Megújul a Széna tér. Időkapszula elhelyezése.
V. Naszályi Márta, I. és Őrsi Gergely II. kerületi polgármester, és Karácsony Gergely főpolgármester.

Erdő Péter bíboros felszentelte a restaurált Pasaréti templomot.Áder János köztársasági elnök, Varga Mihály pénzügyminis...
24/10/2021

Erdő Péter bíboros felszentelte a restaurált Pasaréti templomot.
Áder János köztársasági elnök, Varga Mihály pénzügyminiszter, Őrsi Gergely, a II. kerület polgármestere.

Koszorúzás 1956. október 23. a 65. évfordulón. Pesthidegkút. Őrsi Gergely, a II. kerület polgármestere)
24/10/2021

Koszorúzás 1956. október 23. a 65. évfordulón. Pesthidegkút. Őrsi Gergely, a II. kerület polgármestere)

Emlékezés 1956. október 23-ra, a 65. évfordulón. Széna tér. V. Naszályi Márta, az I. és Őrsi Gergely a II. kerület polgá...
24/10/2021

Emlékezés 1956. október 23-ra, a 65. évfordulón. Széna tér. V. Naszályi Márta, az I. és Őrsi Gergely a II. kerület polgármestere.

Az 56-os forradalom 65. ávfordulóján helyezte el az I. és II. kerület polgármestere, és a főpolgármester (Naszályi Márta...
23/10/2021

Az 56-os forradalom 65. ávfordulóján helyezte el az I. és II. kerület polgármestere, és a főpolgármester (Naszályi Márta, Őrsi Gergely, Karácsony Gergely) a forradalomban nagy szerepet játszó Széna tér megújulásának szimbólumát, az időkapszulát.

15/08/2020

Levél Öveges Józsefnek!

Olyan természetesnek éreztük, hogy van nekünk. Kisgyerekként, mikor a nagyszülőknél nyaraltunk, ott volt a televízióban. Majd mikor tinédzserként a szerelmünket öleltük a kisszobában és egy pillanatra ránéztünk a fekete-fehér tévére, akkor is ön beszélt nagy lendülettel. Aztán akkor is, mikor a szülészeten, az első gyerekünk világra jöttét várva, a folyóson toporogva, lopva benéztünk a nővérszobába.
Ott is ön volt a tévében.
Mi, akkor csak egy kedves, apró kis emberkét láttunk, aki olyan lelkesedéssel, szenvedéllyel beszélt a fizikáról, hogy megadtuk magunkat. Azt vettük észre gyerekként, hogy nem csak hallgatjuk, halljuk is amit mond. Mert minden pillanatban látszott, imádja amit csinál és át akarja adni nekünk. Nem tudtuk ki ez a szemüveges, fura kis emberke, de ott volt nekünk. Szerethető volt, érthető és nekünk akar jót.
Ma már azt is tudjuk, hogy nagyon hiányzik...
Ez a felgyorsult világ nem az Öveges professzoroknak kedvez. Ma nem tudás kell a televízióban, hanem nézettség. Éppen ezért olyan jó lenne visszamenni az időben. Csak egy pillanatra.
Hogy megköszönjük önnek amit értünk tett.
Mi akkor csak egy kedves, apró kis emberkét láttunk, de nem tudtuk, hogy valójában egy piarista szerzetes beszél hozzánk. Persze honnan is tudhattuk volna, hiszen vallásról akkoriban nem sok szó esett hivatalosan.
Azt sem tudtuk, hogy az Öveges családban kétszáz évre visszamenőleg mindenki tanító volt. Pákán, egy kis zalai faluban született, azért ott, mert az édesapja pont ezen a településen volt tanító.
Aztán 1910-ben, amikor ön még csupán 14 éves volt, meghalt az édesapja. Tudom, hogy ezt sosem tudta igazán feldolgozni, hiszen ott marad az édesanyjával és a három testvérével a semmiben.
Mindig is a tudomány érdekelte. Átélte az I. világháborút, a másodikat, az 1956-os forradalmat, de közben egy külön világot élt. Tanított, kutatott, kísérletezett, nevelt. Hol a légiriadó hangja mellett, hol a fegyverropogás közepette. A piarista rend szerzetese lett, a teológiát is elvégezte és gimnazistákat tanított. Vallástant, történelmet, földrajzot, később majd fizikát.
Mesélik, hogy mikor Tatán volt tanár, az Öreg tó jegén rendszeresen reverendában korcsolyázott, a diákok pedig örültek, hogy nem egy vaskalapos, hanem egy felvilágosult tanáruk van. A II. világháború után akár félre is állíthatták volna, hiszen szerzetes volt, cserkésztiszt, ám szerencsére nem így történt, hanem még Kossuth-díjat is kapott 1948-ban, az elismerés mellé járó pénzből pedig vett magának egy kis lakást Budán, közel a mai Margit körúthoz.
Ott lakott, s ott dogozott, kutatott szinte állandóan.
Ha valaki éjjel ránézett a házra a Varsányi udvarban, egyből tudhatta, hol lakik Öveges professzor, hiszen csak egy helyen égett a villany. Ön is azt mesélte egyszer egy interjúban, hogy hajnali négykor már talpon volt, tanulmányokat írt, könyvet vagy éppen kísérletezett.
Mi akkor csak egy kedves, apró kis emberkét láttunk, de nem tudtuk, hogy valójában értünk csinálja. Elismert tudósként megtehette volna, hogy csak az önhöz hasonló koponyákkal érintkezik, ám tovább akarta adni a tudását. Ezért csinálta meg a 100 kérdés – 100 felelet című műsorát és a Legkedvesebb kísérleteimet is.
Mi pedig ültünk a tévé előtt és tátott szájjal hallgattuk. Mert lehozta a mi szintünkre a fizikát, mert megmutatta, azt amiben egész életében hitt, hogy a fizika egy csoda, amit meg kell mutatni a gyerekeknek, akkor ugyanis csak a kedvüket szegjük, ha bemagoltatjuk velük a tankönyveket.
Hiányoznak az Öveges Józsefek.
Akiknek a tanítás nem munka, hanem hivatás. Akiknek az óráin nem azt lesik a gyerekek, hogy mikor jön már a megváltó csengetés, hanem azon kapják magukat, hogy nem is olyan unalmas, jó lenne még hallgatni.
Jellemző módon idős korában, nyolcvanon túl is tele volt tervekkel, műsorötletekkel. Akkor is éppen egy rádióadáson dolgozott, amikor 1979-ben, 83 évesen agyvérzést kapott, ami miatt aztán néhány nappal később örökre elaludt. Negyvenegy éve már. Mégis, ma is magunk előtt látjuk, ahogy magyaráz, ahogy gyereknyelvre fordítja a tudományt.
Mi akkor csak egy kedves, apró kis emberkét láttunk, de nem tudtuk, hogy mennyire hiányozni fog egyszer. Persze ma is bennünk él, sőt, halljuk is a hangját, amint egy kísérlet közben felemeli a mutatóujját és megkérdezi:
„Gyerekek, ki tudja, miért nem esnek le a felhők?”
Negyvenegy éve nincs közöttünk, én viszont teszek egy próbát. Egyik éjjel elsétálok ahhoz a házhoz ahol lakott.
Biztosra veszem, az egyik apró szobában égni fog a villany…
Nyugodj békében, Öveges József!

24/07/2020

Sorsa, mint egy görög tragédia. Megrázó, sivár és szép. Mindezt a költő Babits Mihály mondta Osvát Ernő öngyilkosságának másnapján. De miért is lőtte magát szíven az Aréna utcai lakásában 1929. október 28-án este a Nyugat folyóirat legendás szerkesztője? Tragédiák sora vezetett a csupán 53 éves újságíró végzetes lépéshez.
Osvátról tudni kell, szigorú szerkesztő volt, de a tehetségek pártján állt. Ő fedezte fel és biztatta a fiatal Móricz Zsigmondot, ő támogatta a pályakezdő Babitsot és harcolt Ady Endréért is, ha arról volt szó. Egy idő után a fiatal írók remegő kézzel vitték neki a kéziratokat. Vajon mit szól hozzá Osvát, aki egy időben a Nyugat szerkesztőségével szemben, a Seemann kávéházban üldögélt és dolgozott legtöbbet.
Ha belépett egy zavart tekintetű, izgatott fiatal, Vili bácsi, az idős főpincér egyből tudta, hogy Osvátot keresi egy meg nem értett zseni. A tehetségtelenekre nem pazarolta az idejét, ha viszont valakiben meglátta a talentumot, a hóna alá nyúlt.
Aztán minden rosszra fordult.
Az imádott lánya szervezetét ugyanis 15 éves korában megtámadta a tuberkulózis. Az addig életvidám fiatal leány ágynak dőlt, a betegség pedig kiszívta az életkedvét. Mindez nagyon megviselte Osvátot, aki mindent megtett, hogy gyermeke kigyógyuljon a tüdőbajból. Együtt harcoltak a feleségével, Steiner Cornéliával, ám hiába foglalkoztatták a legjobb orvosokat, a lány állapota csak időlegesen javult.
Ezt a gyötrelmes harcot adta fel 1927 májusában Osvát felesége, aki egyik nap feketébe öltözött és elment otthonról. Mint utóbb kiderült, a Farkasréti temetőhöz ment, ahol mérget ivott. Ott találtak rá, kórházba szállították, ám az életét már nem tudták megmenteni. Osvát magára maradt a beteg lányával, akinek állapota egyre rosszabbodott. A legendás szerkesztő megváltozott. Búskomor lett, visszahúzódó, ám amikor a Nyugatból hazatért esténként, az ágyban fekvő, nagybeteg lánya előtt mindig vidámságot erőltetett magára.
Az orvosok tehetetlenek voltak és jelezték Osvátnak, hogy közel a vége. Mindez 1929. október 28-án este következett be. A szerkesztő gyermekének szervezete feladta a nyolcéves, keserves harcot. Az utolsó percekben a fuldokló lány apjához fordult és azt súgta neki: elmegyek én is édesanyám után, gyere édesapám, imádkozzunk! Majd sírástól rázkódva, együtt mondták el azt az imát, amit még négyéves korában tanított kislányának a Nyugat kritikusa.
Miután Ágnes örökre elaludt, Osvát arra kérte a szobában tébláboló Glück Jánosnét (a család barátja és a lány ápolója is volt egy személyben), hogy hagyja magára a kislányával. Az asszony kisietett, de rossz érzése támad. Egyből telefonált Az Újság szerkesztőségébe és az író Elek Artúrt, Osvát jó barátját kereste, hogy gyorsan jöjjön, mert a ház ura még kárt tesz magában. Elek viszont nem tartózkodott a szerkesztőségben és az általa kedvelt kávéházak egyikében sem.
Közben Osvát bezárta a szoba ajtaját, lehúzta a rolókat. Leült az élettelen kislánya mellé a székre, majd egy pisztollyal szíven lőtte magát. Mikor a szomszédból átrohanó férfi berúgta a szoba ajtaját, az ágy mellett feküdt, élettelenül, vérző mellkassal. Aztán a mentősök feltették a hordágyra, a szerkesztő pedig egy pillanatra magához tért és egészen halkan csak annyit mondott: Ágnes…, utánad megyek!
A Rókus kórházba szállították, de soha többé nem tért magához és hamarosan meghalt. Mint utóbb kiderült, a megrendült szerkesztő készült az utolsó jelenetre, több búcsúlevelet is írt a rokonainak és barátainak.
Sajnos nem lett igaza Kosztolányi Dezsőnek, aki Osvát halálának másnapján azt mondta, az új irodalom századát a szeretett halottjukról fogják elnevezni...
Nyugodj békében, Osvát Ernő!

16/12/2018

Before Christmas Winter Time

Cím

Ferencváros

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Hungarian Press Photo új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Hungarian Press Photo számára:

Megosztás