03/05/2026
Sohasem olyan, ahogy képzeltük…
Mindannyian másképpen, más pillantban válunk anyává.
Amikor a kis embrió annyi küzdelem után a méhünkbe kerül, csak bámuljuk az ultrahangot. Aztán annyira óvatosan sétálunk, mintha a világ legtörékenyebb kincsét óvnánk. És így is van.
A negatív tesztet a kukába hajítva, dühösen, sírva, az egész világot igazságtalannak érezve.
Az első pozitív teszt eufóriájában, amikor remegő kézzel nézzük a két csíkot..
Amikor majd kiesik a szívünk, úgy nyúlunk a telefonért, mert lehet, egy baba ránk vár, és egyszerre rohannánk és félünk, tudjuk-e úgy szeretni… aztán magunkhoz öleljük, beleszippantunk, és tudjuk, tudjuk…
Amikor először ficánkol a monitoron… szúrkál, rúg… nyomja a húgyhólyagunkat…
Amikor az egész világ elnémul. Megbénulunk. Megnyílik egy másik dimenzió, amiben csak üresség van, sötét, mázsás súlyú, maró… és ő nem mozdul többet. Anyák maradunk.
Amikor először találkozunk vele és biztosak vagyunk benne, hogy utálni fog, de eljön az a pillanat, hogy éjszaka nekünk kiált, “Gyere ide!”.
Amikor egy újabb átvirrasztott éjszaka után ülünk az ágyban. Ránk néz, és mintha el is mosolyodott volna, és már nem is vagyunk fáradtak… Megértjük: ilyen Anyának lenni.
Amikor kimondják a diagnózist, de mintha nem is hozzánk beszélnének. Az agy lezár, kapaszkodót, kiutat keres, aztán felfogjuk… minden más lesz.
Amikor a századik sikoly után, vagy az egyszerre zajos és furcsán csendes műtő lámpájánál felbukkanva egyszercsak megpillantod ŐT…
Akárhogyan történik, bizonyos, hogy soha többé nem leszünk egyedül, innentől MI vagyunk.
Egymást választottuk.
Akár békében, akár harcban, örökre összeköttettünk.
… és egész biztosan nem olyan anyák leszünk, mint amilyennek megálmodtuk magunkat… mert az idealizált anya nem létezik.
Bárhogy is alakul az anya-sorsunk, a legtöbb érzés, amit átélünk, legyen az a felfoghatatlan szeretet, a zokogásba fulladó kimerülés, a büszkeség, a bizonytalanság, a merengve csodálás, a rettegés, hogy elveszítjük, a szorongás, hogy mi magunk ártunk neki, a sokszor egyedül cipelt FELELŐSSÉG, egyformává tesz bennünket, Anyákat.
Akár boldogan ünnepelsz, akár ez a mai fájdalmas nap, ölelünk!
Mesélj, hogy vagy!? ❤️