28/05/2026
Salutare tuturor ☺️
📸 Mesaj din perspectiva unui fotograf
< sper că îl vei citi > !!
Nu cer „fonfleuri”, nu cer favoruri și nu condiționez colaborarea de mâncare!
Însă vreau să punctez câteva lucruri, pentru că văd des comentarii de genul „la tarifele voastre, luați-vă mâncarea singuri”.
➡️ Da, îmi pot lua mâncarea singur, nu e o problemă.
➡️ Tocmai de aceea, discut din start cu beneficiarii și este stipulat clar în contract dacă se oferă meniu sau nu, ca să știu la ce să mă aștept.
➡️ Dacă se oferă, nu cer meniu complet de nuntă, ci două feluri de mâncare, nimic exagerat.
Dar pentru cei care spun că „e simplu” sau că „nu avem ce lua în calcul”, aș vrea să se vadă imaginea de ansamblu:
📷 Aparatura pe care o cărăm după noi:
– minim 2 body-uri
– 3–4 obiective
– blitzuri, lămpi
– carduri, acumulatori, baterii
– laptop
- lista continuă
💻 Costuri invizibile pe care nu le vede nimeni :
– programe de editare și nu numai (plătite lunar/anual, deloc ieftine)
– hosting site (folosit inclusiv pentru livrarea galeriilor online, ( nu mai spun de mesajele cu “ 2,3 fotografii a doua sau a treia zi pentru mulțumire “ iar pe Wapp nu trimitem căci își pierd din calitate )
🎓 Educație continuă:
– cursuri / workshop-uri de minimum 400 € bucata
– nu unul, nu două… ci 10+, pentru că vrem să fim mai buni constant
⏰ Timpul de muncă:
– ziua evenimentului: de la 9–10–11 dimineața până la 3–4 noaptea
– apoi zeci de ore de post-procesare, pe care oricum nu le ia nimeni în calcul căci noi “ doar apăsăm pe un buton și aia e poza “
📦 Alte costuri:
– stick-uri, carcase
– albume, tablouri
– consumabile
- taxe la stat
– și lista continuă…
Nu ne plângem și nu cerem privilegii …
Cerem doar respect pentru munca noastră și pentru efortul din spatele unui „doar fotograf”.
Atât. 🩵
Ps : îți doresc să ai parte de un eveniment superb , mai frumos decât ai visat ! 🤗