10/03/2026
Mnohokrát jsem na kurzech nebo nějaké Fotoexpedice diskutoval s fotografy, proč nepoužívám Zoner X. A moc by mě zajímalo, jaké s tím máte zkušenosti vy, kteří to používáte denně...
Ikdyž bych chtěl být patriot a podpořit českou firmu, některé "výpadky" jsou pro mou profesionální práci nepřijatelné.
Jedním z nich je škála podpory fotoaparátů, tedy RAW formátů, kdy se Zoner musí spoléhat na konvertor do DNG.
Druhým je rozšíření o nové formáty, například pro export umí moderní webP JEN pro čtení, ale ne pro export. Jasněže to jde obejít nějakými třetími utilitami, ale čím složitější workflow, tím horší výsledky, ztráta času...
Připravuji právě článek na Fotoexpedice, takže by to mohlo případně zajímat.
Na webu Zoneru se totiž píše:
Formát WEBP
Před aktualizací nebylo v programu vůbec možné prohlížet a editovat soubory formátu WEBP. S aktualizací přichází experimentální podpora tohoto formátu, ale pouze pro čtení – soubory WEBP je možné v programu zobrazit a upravit. Uložení změn ale ve formátu WEBP možné není, upravený soubor je nutné uložit v jiném formátu.