03/02/2019
V Českém Těšíně začala platit vyhláška, kdy na nejfrekventovanějších místech byl zaveden zákaz žebrání. Vyhláška platí v celé historické části Českého Těšína a také v podchodě pod nádražím. V reakci na vydání vyhlášky o zákazu žebrání v centru města aktivisti z Food not Bombs Ostrava a Food not Bombs Frýdek-Místek uspořádali rozdávání jídla a zimního oblečení.
Z této akce vám přináším fotoreportáž jak vypadal průběh celé akce, na které se sešla zhruba 40 členná skupinka lidí včetně organizátorů a lidí kteří o problematiku žebrácké vyhlášky měli zájem.
Akce se nesla v přátelském duchu, kdy potřebným a lidem bez domova byla nabízena vegetariánská zelňačka z recyklovaných potravin, která byla opravdu výborná, a také káva, čaj a již zmíněné oblečení. Organizátoři nám také velice rádi odpověděli na naše otázky a vysvětlili několik problematik, a sice plýtvání jídla obchodních řetězců a již zmiňovanou vyhlášku o zákazu žebraní.
Vyhláška o zákazu žebrání nevyřeší problém s bezdomovci nebo s problémovými lidmi. Ve vyhlášce navíc není přesně specifikováno, co je ono žebrání. To, co naopak funguje v jiných městech je posílení terénních pracovníků, což je jeden z našich programových bodů, který budeme na radnici prosazovat.
Velice děkujeme organizátorům za uspořádanou a inspirativní akci a věříme, že jsme se nepotkali naposledy.
Více fotografií zde: https://lukaschlebik.cz/fotoreportaz-z-navstevy-aktivistu-food-not-bombs-ostrava-v-ceskem-tesine/