04/03/2018
НАЦИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА КИРИЛ И МЕТОДИЙ, 01.03.2018, Арт компания "Нови звезди"
Повече от 300 деца в народни носии пяха „Питат ли ме де зората“
В навечерието на 3 март – Националния празник на България се проведе патриотичната кампания, наречена „АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ“.
На 1 март в 12 часa пред Националната библиотека „Св.Св.Кирил и Методий“ над 300 деца рецитираха заедно „Аз съм българче“ и изпяха „Питат ли ме де зората“. Те бяха облечени в народни носии и с българско знаме в ръка.
Кампанията се провежда за трета поредна година и организатори са Арт компания „Нови звезди“ и НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1924“, със съдействието на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Събитието подкрепиха известни личности – популярни певци, журналисти и др. – Маргарита Хранова, Мими Иванова и Развигор Попов, Ники Кънчев, Етиен Леви, Хайгашод Агасян, Панайот Панайотов и др.
В събитието взеха участие много организации и колективи, сред които: Възпитаниците на Арт компания „Нови звезди“, Група за народни танци при НЧ „Св.Св.Кирил и Методий“ с ръководител Петър Батолийски, Представителна група от Национално средно училище „София“, 105 СУ „Атанас Далчев“ – 2 клас с класен ръководител Вергиния Иванова, Детска вокална формация „Жълтурчета“ към 4 ОУ „Проф. Джон Атанасов“ с рък. Нора Преждова, Вокална група „Смехоранчета“ с ръководител Галина Коджаманова, Център за изкуство „Зорница“ с ръководител Галина Иванова, Георгия Райкова и Фолклорна група „Житената питка“ към Софийска гимнастика за хлебни и сладкарски технологии, Вокална група „Сладки пуканки“ с ръководител Светлана Струнджева, Вокална група към 28 СУ „Алеко Константинов“ с ръководител Екатерина Костадинова, Вокална група към 3 СУ „Марин Дринов“ с ръководител Екатерина Костадинова.
Заради студеното време по-голямата част от програмата се проведе в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Централната зала на библиотеката се изпълни с пъстри носии, трибагреници и щастливи деца. Началото бе поставено с общо изпълнение на стихотворението „Аз съм българче“. Основните рецитатори бяха Елизабет-Амитис от София и Даниел Кунов от Плевен и хор от 300 деца. Последваха патриотични изпълнения: Весела Асенова изпя „Излел е Дельо Хайдутин“; Елица Узунова от Център за изкуства „Зорница“ изпя „Една българска роза“; Децата от вокална група към 28 СУ „Алеко Константинов“ с ръководител Екатерина Костадинова представиха „Еленко моме маленко“; Детска вокална формация „Жълтурчета“ към 4 ОУ „Проф. Джон Атанасов“ с ръководител Нора Преждова ни завладяха с любимата песен „Къде си вярна ти любов народна“.
Програмата продължи с песента „От векове за векове“, изпята от Даниел Кунов; Вокална група „Смехоранчета“ с ръководител Галина Коджаманова изпяха „Хубава си татковино“; Вокална група към 3 СУ „Марин Дринов“ с ръководител Екатерина Костадинова представиха „Що ми домилело“.
За трета поредна година в кампанията участва младата народна певица Георгия Райкова заедно с Фолклорна група „Житената питка“ към Софийска гимназия за хлебни и сладкарски технологии с ръководител Боряна Райкова. Те представиха една от най-вълнуващите български песни „Кой уши байряка“. Андреа Борисова от Вокална група „Сладки пуканки“ с ръководител Светлана Струнджева изпя „Катерино моме“. Вокалната група към Национално училище „София“ представи песента, продуцирана специално от училището – „Кубратова памет“. Финалът на концертната програма даде Марина Бадева от Плевен с песента „Моя страна“.
Кулминацията на събитието беше по традиция на стълбите пред библиотеката с изпълнение на песента „Питат ли ме де зората“ в хор от 300 деца. Включиха се и всички гости и родители.
Децата поднесоха цветя пред паметника на Кирил и Методий.
Програмата завърши с българско хоро, което се изви на целия площад пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.
Събитието беше истински празник за децата и всяко едно от тях си тръгна с частица от България в себе си.